Obchody 29. rocznicy śmierci sługi Bożego o. Ignacego Posadzego

Zgodnie z dekretem ks. abp. Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego o "Odpustach w Roku Wiary" w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu odbyły się uroczystości w 29. rocznicę śmierci sługi Bożego o. Ignacego Posadzego. Wspomniany dekret wyznacza bowiem kaplicę, gdzie znajduje się grób sługi Bożego, jako miejsce zyskiwania odpustu zupełnego. Odpust ten można uzyskać przez nawiedzenie grobu o. Ignacego, spełniając pozostałe warunki odpustowe, przez cały "Rok Wiary". Oprócz tego na 17 stycznia 2013 r. została wyznaczona przez Metropolitę Poznańskiego data specjalnego nabożeństwa właśnie przy doczesnych szczątkach sługi Bożego.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 16.30 w tzw. małej kaplicy. Wtedy to uczestnicy uroczystości odmówili różaniec przy grobie o. Ignacego w intencji Towarzystwa Chrystusowego i Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla oraz o łaskę beatyfikacji sługi Bożego. Na modlitwie różańcowej był obecny J.E. ks. bp Grzegorz Balcerek, który później o godz. 17.00 przewodniczył uroczystej Eucharystii w głównej kaplicy Domu Głównego. Po modlitwie różańcowej została odmówiona modlitwa o beatyfikację o. Ignacego.

Ksiądz Biskup w swojej homilii m.in. zwrócił uwagę na cnotę wiary, którą odznaczał się i którą żył w stopniu heroicznym sługa Boży o. Ignacy. To właśnie ta głęboka wiara pozwoliła mu zaufać poleceniu Prymasa i podjąć się organizacji nowego zgromadzenia zakonnego. Wiara również trzymała Ojca Ignacego przy nadziei w trudnych latach okupacji hitlerowskiej, a później w czasie reżimu komunistycznego. Wiara wreszcie uczyniła ze sługi Bożego "mężem Bożym", co zostało nawet uwiecznione - jak zauważył to Ksiądz Biskup - na portretach, na których widoczny jest subtelny uśmiech o. Ignacego, który to uśmiech jest niejako odblaskiem świętości. A ponieważ - jak mówił dalej Homileta -świętym jest się nie dla siebie, ale dla innych, więc wszyscy mamy brać przykład z życia sługi Bożego. Jest to cenna zachęta, w sposób szczególny w trwającym "Roku Wiary".

Z Księdzem Biskupem Grzegorzem Eucharystię koncelebrowali: przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Tomasz Sielicki wraz z członkami Zarządu Generalnego i Rady Generalnej, chrystusowcy z Domu Głównego, Mórkowa, Łomianek, Puszczykowa. We Mszy Świętej uczestniczyli także: seminarzyści, nowicjusze, bracia zakonni, Siostry Misjonarki Chrystusa Króla (w tym również postulantki i nowicjuszki) wraz z Wikarią Generalną s. Ewą Kaczmarek oraz wierni świeccy z Archidiecezji Poznańskiej, w tym członkowie rodziny sługi Bożego.

Zapraszamy do FOTOGALERII z tejże uroczystości.

odsłon: 5140 aktualizowano: 2013-01-18 00:16 Do góry