Odsłonięcie tablicy ku czci kard. Augusta Hlonda na Jasnej Górze

W sobotę, 26 października o godz. 12.00 na Jasnej Górze 12 chrystusowców pod przewodnictwem przełożonego generalnego ks. Ryszarda Głowackiego wzięło udział we Mszy Świętej i odsłonięciu tablicy upamiętniającej Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał 8 września 1946 roku Sługa Boży kard. August Hlond. Tablicę ufundowały wspólnie dwa zgromadzenia zakonne związane z kard. Hlondem: salezjanie, do których należał Kardynał, oraz chrystusowcy, dla których jest on założycielem.

Tablica zastała umieszczona na dziedzińcu, przed wejściem do kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej obok wcześniejszych poświęconych bł. Janowi Pawłowi II i Słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu tworząc swoisty tryptyk: trzech wielkich Polaków, którzy prowadzili kościół w Ojczyźnie pod szczególną opieką Maryi.
Na wykonanej z brązu płycie o wymiarach 2 metry wysokości i 1,5 metra szerokości przedstawiono wizerunek Prymasa Hlonda wraz z jego biskupim zawołaniem i herbem oraz pełny tekst Aktu Poświęcenia. W prawym górnym rogu umieszczono herb Towarzystwa Chrystusowego, a na brzegu płyty z lewej strony u dołu wypisano nazwy fundatorów: salezjanie i chrystusowcy. Inicjatorem upamiętnienia w ten sposób wielkiego wydarzenia z duchowych dziejów Polski był nasz ksiądz generał Tomasz Sielicki wraz z przełożonymi czterech polskich inspektorii salezjańskich. Uroczystości jasnogórskie połączone z dziękczynieniem za peregrynację relikwii św. Jana Bosko organizowali księża salezjanie.
Jasnogórskim uroczystościom ku czci kard. Augusta Hlonda towarzyszy okolicznościowa wystawa w Wieczerniku pod tytułem: „Kardynał August Hlond - Prymas czasu narodowych wyborów” przygotowana z okazji trwającego na Śląsku Roku Kard. Hlonda. Wystawę będzie można oglądać na Jasnej Górze do 4 listopada.

Więcej informacji, z nagraniem przemówień, jak i z galerią zdjęć z tegoż wydarzenia można odnaleźć na stronach Biura Prasowego Jasnej Góry.

odsłon: 3420 aktualizowano: 2013-10-26 20:52 Do góry