Tablica upamiętniająca Sługę Bożego o. Ignacego Posadzego

22 stycznia 2017 r., po Mszy św. o godz. 12.00, w parafii p.w. św. Piotra i Pawła w Ziębicach, ks. Bogusław Kozioł SChr, postulator, pobłogosławił granitową tablicę ścienną, poświęconą osobie Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego SChr.

Na tablicy został umieszczony następujący napis: "Sługa Boży o. Ignacy Posadzy SChr (1898-1984) Apostoł polskich emigrantów, Współzałożyciel i pierwszy Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego, Założyciel Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla W   T Y M   M I E J S C U odprawiał Mszę Świętą oraz przemawiał do księży, braci zakonnych, kleryków i nowicjuszy, gdy odwiedzał ziębicką wspólnotę chrystusowców".

Pomysłodawcą i współautorem projektu tablicy, która została powieszona w tzw. oratorium obok obrazu Serca Jezusowego, jest ks. Jan Guzikowski SChr. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Według bowiem ks. Jana, który jest świadkiem tamtych wydarzeń, o. Ignacy właśnie w tym miejscu faktycznie odprawiał Eucharystię i wygłaszał dla nowicjuszy i innych chrystusowców konferencje ascetyczne. Pod wiszącym jeszcze dziś obrazem Serca Bożego znajdował się ołtarz, który z kolei był postawiony na lekkim podwyższeniu. Tutaj również przynoszono Ojcu Ignacemu pulpit i krzesło, aby mógł głosić wspomniane konferencje.

Wraz z tablicą pamiątkową ks. Bogusław pobłogosławił obrazy Sług Bożych (kard. A. Hlonda i o. I. Posadzego), które również zostały zawieszone w oratorium, ale z tyłu, przy wejściu od strony klasztoru. Miejsce to też jest symboliczne, gdyż w tradycji bardzo często na chórze zawieszano obrazy fundatorów danego kościoła. W tym wypadku Kardynał August i Ojciec Ignacy są swoistego rodzaju fundatorami duszpasterstwa emigracyjnego.

Podczas wszystkich Mszy św. ks. Rafał Sorkowicz SChr, proboszcz, modlił się ze wszystkimi zgromadzonymi ludźmi o dar beatyfikacji Ojca Ignacego.

Tekst wprowadzenia i modlitwa błogosławienia:
"Wdzięczność jest przejawem duchowej kultury człowieka i wyrazem pamięci o otrzymanym dobru. Wszyscy czujemy się dłużnikami względem rodziców, pasterzy, nauczycieli i wychowawców, którzy na różnych drogach życia, słowem i przykładem kształtowali naszą osobowość, uczyli nas prawdy, miłości, poświęcenia dla braci. Takim pasterzem, polakiem, wychowawcą, wielkim Apostołem polskich emigrantów był Ojciec Ignacy Posadzy - współzałożyciel Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.
Gromadzimy się dzisiaj w naszej świątyni i pragniemy utrwalić w sercach i w marmurowej tablicy pamięć o wielkim pasterzu Kościoła, gorliwym i pokornym kapłanie, wielkim patriocie, który wielokrotnie, w tym właśnie miejscu sprawował Eucharystię, modlił się i zawierzał Najświętszemu Sercu Pana Jezusa wspólnotę Kościoła, Towarzystwa Chrystusowego, Ojczyznę i naszych rodaków, żyjących poza jej granicami.

Módlmy się:
Boże i Ojcze, Stwórco wszystkich ludzi, Ty posłałeś swojego Syna jako Nauczyciela mądrości, która do Ciebie prowadzi. Ty nieustannie powołujesz i posyłasz zwiastunów swojego Słowa, by Twoje Imię było uwielbione między narodami. Prosimy Cię o łaskę wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego. Niech przykład jego chrześcijańskiego życia, wierna służba Kościołowi oraz jego odwaga w traceniu siebie dla Boga, dla powierzonego Ludu Bożego, dla polskich emigrantów - będzie dla nas światłem na drogach naszego codziennego wędrowania ku Niebu. Pełni wdzięczności za dar życia i duchowego dziedzictwa o. Ignacego Posadzego, prosimy Cię, Panie, pobłogosław tę granitową tablicę, poświęconą jego osobie.
Pobłogosław także, Miłosierny Boże, portrety Sług Bożych - kard. Augusta Hlonda i o. Ignacego Posadzego. Niech świadectwo gorliwej wiary i chrześcijańskiego życia tych dwóch wielkich Polaków i Apostołów polskich emigrantów, przypomina nam, żyjącym na ziębickiej ziemi, jak ofiarnie miłować Boga, Kościół i Ojczyznę. Przez Chrystusa Pana naszego".

odsłon: 2666 aktualizowano: 2017-01-23 00:36 Do góry