Acta Hlondiana


 

"Acta Hlondiana" są monumentalnym zbiorem (całość liczy 105 tomów, z których każdy liczy w maszynopisie circa 300, a nawet ponad 300 stron, choć jest kilka tomów materiałów liczących niespełna 300 stron) redakcji ks. Stanisława Kosińskiego SDB. Ks. Kosiński przy pomocy prof. Jerzego Pietrzaka, penetrował różne archiwa kościelne i zbiory prywatne. Większość dokumentacji, jednakże niestety nie kompletną, udostępnił mu ze swoich zbiorów ks. abp Antoni Baraniak.

Ks. Kosiński pisał, że "zasadniczo istnieje pięć egzemplarzy oprawnych zbioru Acta Hlondiana, które się dzisiaj znajdują w następujących archiwach:
1) Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie, Katedra,
2) Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu, ul. Lubrańskiego 1,
3) Archiwum Towarzystwa Chrystusowego w Puszczykowie, ul. ks. I. Posadzego,
4) Archiwum Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie, ul. Konfederacka 6,
5) Zbiory prywatne ks. Stanisława Kosińskiego, Ląd nad Wartą"

Do powyższych lokalizacji, które podał ks. Kosiński, należy poczynić erratę i zauważyć, że:
- zbiór nr 3 znajduje się w Archiwum Towarzystwa Chrystusowego, ale nie w Puszczykowie, lecz w Poznaniu przy ul. Panny Marii 4;
- oraz że zbiory prywatne ks. Kosińskiego z Lądu zostały przeniesione do Archiwum Zgromadzenia Salezjańskiego w Pile przy ul. Św. Jana Bosko 1.

W powyższym folderze SPIS znajdują się jedynie ogólne nazwy wszystkich tomów i części oraz spis treści, czy raczej zawartość poszczególnych tomów "Acta Hlondiana". Ma być to jedynie pomoc przy robieniu kwerendy. Pragnących skorzystać z materiałów zawartych w "Acta Hlondiana", odsyła się do miejsc przechowywania tychże zbiorów, na zasadach wypożyczania przyjętych w poszczególnych archiwach.

Ośrodek Postulatorski nie udostępnia wersji elektronicznej ani nie przesyła poszukiwanych dokumentów lub ich części w wersji pdf.

odsłon: 19574 Do góry