Poznań, dnia 13 lutego 1930.
Ze Stolicy Piętrowej padło nowe hasło. Popłynęło ponad rozłogi kościelne niby echo czasów apostolskich, niby wołanie prorocze, niby dziejowa zapowiedź nowych czasów i Wodza wezwanie na wielką rozprawę duchów.
I wszczął się ruch, jakiego dotąd nie było. W sercach budzą się drzemiące i skrzepłe energie. Po raz pierwszy uświadamiają sobie młodzi i starzy swoje "kapłaństwo królewskie". Idą na ochotnika szlachetne zastępy i spiesznie szeregują się legiony wyborowe, mężne i karne, a czynu żądne, pewne zwycięstwa.
Bój się zaczyna. Bój za Boga i Jego prawa, za Chrystusa, Jego Ewangelię i Królestwo. Bój o duszę człowieka, jej godność i szczęście. Bój o narodów kulturę, postęp i ludzkości pomyślność.
Zmagają się Chrystusowi rycerze z własną słabością, płytkością i niekonsekwencją życiową. Tępią obojętność, ciemnotę ducha i obłudę. Mocują się ze złem, z upadkiem ludzkości, z przewrotnością zwodzicieli, z wrogami Krzyża, z antychrystem.
A bój to niekrwawy, uczciwy, serdeczny. Toczy się poza sferami namiętności ludzkich, ziemskich sporów i niesnasek. Miłość i prawda są jego zasadą naczelną.
TO AKCJA KATOLICKA.
Tej wojny święte prawo Papieże wydali. Z orędzi uroczystych, listów i przemów zestawił je w tej książce z benedyktyńską cierpliwością mąż nauki.
Niechże ta pierwsza w polskim języku księga praw Akcji Katolickiej, pisana natchnionym słowem namiestników Chrystusowych, stanie się towarzyszem życiowym wszystkich, którzy w trosce o Polskę pragną pod wodzą hierarchii iść w święty bój o jej Chrystusową przyszłość.
Druk: Akcja Katolicka według orzeczeń Stolicy Apostolskiej, red. S. Bross, t. 1, Poznań 1930, s. 3-4;
także: Dzieła, s. 261-262.