Statut Krucjaty Eucharystycznej Dzieci w Polsce.

Przyjęty przez Biskupów na Konferencji Episkopatu dnia 15 grudnia 1937 r.

§1. Krucjata Eucharystyczna Dzieci jest Stowarzyszeniem kanonicznym (pia unio), rządzącym się jednolicie w całej Polsce niniejszym statutem.

§2. Krucjata jest poświęcona Chrystusowi Eucharystycznemu.

§3. Po diecezjach zależy Krucjata Eucharystyczna, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, od Biskupa miejscowego.

§4. Dyrektorów diecezjalnych Krucjaty mianuje na propozycję poszczególnych Biskupów miejscowych 0. Generał Towarzystwa Jezusowego.

§5. Celem Krucjaty Eucharystycznej jest wychowanie dzieci na dobrych i apostolskich katolików przez:

a) pogłębianie ich życia religijnego i eucharystycznego,
b) zaprawianie ich do sumienności i cnoty,
c) przyzwyczajanie ich do udziału w życiu parafialnym,
d) wdrażanie ich do apostolstwa.

§6. Krucjata Eucharystyczna posługuje się następującymi środkami: ćwiczenia religijne a zwłaszcza częsta Komunia święta, zebrania, wykłady, rekolekcje, obchody religijne itd.

§7. Krucjata Eucharystyczna istnieje i działa albo jako Koło parafialne albo jako Koło szkolne. Koła mogą być albo męskie, albo żeńskie, albo mieszane.

§8. Każde Koło powołuje do życia Dyrektor diecezjalny Krucjaty.

§9. W łonie każdego Koła Krucjaty mogą powstać Sekcje, jak misyjna, liturgiczna, różańcowa itp.

§10. Do Kół szkolnych Krucjaty stosuje się regulamin, uzgodniony między Episkopatem a Ministrem W.R. i O.P.

§11. Do Krucjaty Eucharystycznej może należeć młodzież w wieku szkolnym, czyli zasadniczo w wieku do lat 15. Przyjęcie członków odbywa się po odpowiedniej próbie i według ustalonego ceremoniału.

§12. Kołem Krucjaty Eucharystycznej kieruje zamianowany przez Dyrektora diecezjalnego Opiekun, którym jest zawsze kapłan i to zwykle proboszcz miejscowy albo katecheta danej szkoły.

§15. Opiekun przewodniczący Kołu i jego Sekcjom, przyjmuje członków i zwalnia tych, którzy się okazują niegodni członkostwa, tworzy sekcje, zwołuje zebrania, i przewodniczy na nich, urządza nabożeństwa, obchody itd. Z końcem roku szkolnego przesyła Dyrektorowi Diecezjalnemu roczne sprawozdanie z działalności i funduszów Koła.

§14. Opiekun może powołać do życia Wydział Krucjaty, złożony z 4-7 członków, wybranych przez siebie z pośród dzieci Krucjaty na okres jednego roku.

§15. Opiekun może utworzyć Koło Opieki złożone z sił nauczycielskich i rodziców dzieci Krucjaty. Koło Opieki współpracuje z Opiekunem i pod jego przewodnictwem nad realizacją celów Krucjaty.

§16. Biskup Diecezjalny może rozwiązać Koło Krucjaty Eucharystycznej, przekazując ich majątek na inne diecezjalne organizacje młodzieżowe.


Druk: "Wiadomości Diecezjalne Łódzkie" 3(1938), s. 79-80;
także: Dzieła, s. 608-609. 

odsłon: 4262 aktualizowano: 2012-02-24 16:28 Do góry