"Proszę mnie pochować w trumnie najskromniejszej, w takiej w jakiej chowaliśmy naszych współbraci w Potulicach. Do ręki proszę włożyć pierwsze Ustawy oraz mój krzyżyk profesyjny. Proszę również pokornie, by kaznodzieja w homilii żałobnej nie nawiązywał do mego życia. Na sądy Boże idę z drżeniem, pomnąc na niezliczone grzechy niedbalstwa moje. Ufam jednak miłosierdziu Bożemu oraz Najświętszej Pannie".
Z testamentu Ojca Ignacego
12 stycznia 2007, o godz. 18.00, w kaplicy Domu Głównego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu odbyło się zaprzysiężenie członków komisji, która została zobowiązana do przeprowadzenia ekshumacji i rekognicji doczesnych szczątków sługi Bożego o. Ignacego. Komisja została powołana na mocy dekretów Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego. Zgodę na przeprowadzenie ekshumacji wydał również Powiatowy Inspektorat Sanitarny.
Zaprzysiężenie prowadził Delegat Arcybiskupa Materopolity ks. R. Pajszczyk, który po modlitwie o beatyfikację i informacjach wstępnych, dotyczących zaprzysiężenia, oddał prowadzenie o. Gabrielowi Bartoszewskiemu OFMCap, Promotorowi sprawiedliwości. Świadkami zaprzysiężenia byli księża, bracia oraz klerycy - mieszkańcy Domu Głównego. Obecne były również siostry misjonarki, wraz ze swoją Wikarią Generalną s. Maksymilianą Kamińską MChR.
- ZAPIS AUDIO WSTĘPU I MODLITWY DELEGATA ARCYBISKUPA - rozmiar 2,2 M/2,23 min.
Zgodnie z prawem kanonizacyjnym przysięgę złożyli i stosowne dokumenty podpisali: delegat arcybiskupa, promotor sprawiedliwości, świadkowie instrumentariusze, lekarze, współpracownice sanitarne, pracownicy techniczni oraz świadkowie, którzy złożyli zeznanie dotyczące miejsca pochówku sługi Bożego. Podczas zaprzysiężenia Promotor sprawiedliwości wyjaśnił również sens i znaczenie ekshumacji, rekognicji i translacji doczesnych szczątków sługi Bożego.
ZAPISY AUDIO (pliki otwierają się w nowych stronach):
- SŁOWA PROMOTORA SPRAWIEDLIWOŚCI - rozmiar 8,9 M/9,34 min;
- PRZYSIĘGA DELEGATA ARCYBISKUPA - rozmiar 0,6 M/0,41 min;
- PRZYSIĘGA PROMOTORA I NOTARIUSZA - rozmiar 0,6 M/0,39 min;
- DALSZE ZAPRZYSIĘŻENIA I PRZYSIĘGA LEKARZY - rozmiar 3,2 M/3,25 min;
- INNE PRZYSIĘGI - rozmiar 3,1 M/3,23 min;
- ZAKOŃCZENIE ZAPRZYSIĘŻENIA - rozmiar 5,3 M/5,44 min.
Natomiast 13 stycznia 2007, wczesnym ranem, komisja wraz z lekarzami i pracownikami technicznymi udała się na cmentarz komunalny Miłostowo, do grobu sługi Bożego o. I. Posadzego. Pod nadzorem komisji i powołanych lekarzy biegłych, przystąpiono do odkopania grobu i wydobycia doczesnych szczątków sługi Bożego. Po zakończeniu prac na cmentarzu doczesne szczątki o. Ignacego Posadzego przewieziono do Domu Generalnego Towarzystwa Chrystusowego. Tam, pieśnią „Zwycięzca śmierci”, zgromadzeni przywitali doczesne szczątki sługi Bożego, które w specjalnej trumnie przeniesiono do sali, gdzie rozpoczęły się dalsze prace związane z rekognicją. Po oczyszczeniu kości, biegli lekarze ułożyli je w nowej trumience wykonanej z drzewa dębowego. Do trumienki został włożony także metalowy tubus, zawierający protokół i dokumenty ekshumacji.
We wczesnych godzinach popołudniowych oczyszczone szczątki zaniesiono w trumience do kaplicy Domu Głównego. Tam zebrani domownicy oraz siostry misjonarki odmówili różaniec, prosząc Boga o łaskę beatyfikacji sługi Bożego. Była też okazja do indywidualnego oddania czci szczątkom. Ostatnią czynnością, przewidzianą prawem kanonizacyjnym, było zamknięcie trumny i opieczętowanie jej pieczęcią lakową Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego.