Dnia 6 maja w bazylice archikatedralnej w Poznaniu odbyło się uroczyste zakończenie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego – współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej i założyciela Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla.
Ostatnia sesja w procesie beatyfikacyjnym rozpoczęła się o godz. 11.00. Poprzedziło ją kilkunastominutowe wprowadzenie Postulatora procesu ks. dra Bogusława Kozioła TChr, który przybliżył zgromadzonym osobę o. Ignacego Posadzego. Sesji przewodniczył metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki, a poprowadził ją i opatrzył komentarzem o. Gabriel Bartoszewski OFMCap. – Promotor Sprawiedliwości w procesie. W ramach sesji ks. dr Rafał Pajszczyk, Delegat Biskupa w procesie, złożył relację z przebiegu prac procesowych. Następnie Notariusze: ks. Andrzej Orczykowski TChr i s. Lidia Nowak MChR przedstawili akta procesu Księdzu Arcybiskupowi. Po złożeniu wymaganych prawem przysiąg i podpisów oraz opieczętowaniu dokumentów ks. Arcybiskup ogłosił dekret o zamknięciu postępowania diecezjalnego i przekazaniu akt procesowych (19 tomów) do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.
Po zakończeniu sesji rozpoczęła się uroczysta Msza Święta dziękczynna z prośbą o beatyfikację Sługi Bożego pod przewodnictwem JE ks. abpa Stanisława Gądeckiego. W koncelebrze wzięli udział: wywodzący się z Towarzystwa Chrystusowego biskup łomżyński Stanisław Stefanek, arcybiskup senior Juliusz Paetz, który w 2001 r. rozpoczął proces beatyfikacyjny, biskupi pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek, Zdzisław Fortuniak i Marek Jędraszewski, zarząd i przełożeni Towarzystwa Chrystusowego z generałem zgromadzenia ks. Tomaszem Sielickim na czele, wielu chrystusowców przybyłych z kraju i z zagranicy oraz inni kapłani diecezjalni i zakonni związani z osobą o. Ignacego. Wśród uczestników uroczystości spore grono stanowiły Siostry Misjonarki Chrystusa Króla z matką generalną Edytą Rychel. Zauważyć należy także obecność rodziny Sługi Bożego oraz licznej delegacji z parafii w Szadłowicach, gdzie urodził się ks. Posadzy. W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele kapituły metropolitalnej oraz bracia zakonni, klerycy i nowicjusze Towarzystwa Chrystusowego i inni goście.
Metropolita poznański w homilii mówił m.in., że „wyniesienie tego kapłana do chwały ołtarzy będzie jeszcze jednym wyraźnym znakiem troski Kościoła o zbawienie każdego człowieka, a w szczególności każdego polskiego emigranta, który bardzo często znalazł chleb, ale zagubił swoją duszę. […] Widzimy w nim ojca szukającego polskiego emigranta na wszystkich kontynentach; przełożonego, który rozpalał serca swoich współbraci do pełnego oddania się posłudze kapłańskiej i zakonnej; kapłana, który przykładem własnego życia uczył modlitwy i nią obdarzał”.
Z kolei przełożony generalny chrystusowców ks. Tomasz Sielicki w słowie kończącym uroczystości mówił, że „to dziękczynienie skierowane jest przede wszystkim do samego Boga, Źródła wszelkiej świętości, który nam pozwolił korzystać i ubogacać się łaskami, jakie przez życie i posługę o. Ignacego spłynęły na Kościół poznański, polski, powszechny, na naszą wspólnotę zakonną Towarzystwa Chrystusowego, na wspólnotę Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla i na milionowe rzesze Polaków-emigrantów”. Wyraził pragnienie, by wyniesienie do chwały ołtarzy o. Ignacego jak „najszybciej zrealizowało się Ad Maiorem Dei Gloriam, ku pożytkowi Kościoła, dla duchowego dobra szerokich rzesz emigracyjnych, którym o. Ignacy z Bożego powołania i planu poświecił swoje całe życie”.
Informacja za kalendarium Towarzystwa Chrystusowego
ZAPIS AUDIO (pliki otwierają się w nowej stronie):
- PREZENTACJA OSOBY SŁUGI BOŻEGO PRZEZ POSTULATORA
- PRZYWITANIE GOŚCI PRZEZ PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO
- HOMILIA KS. ABPA STANISŁAWA GĄDECKIEGO