
CHRYSTUS KRÓL
Tryptyk o wymiarach175x230 cm, został namalowany na desce
w 1986 r. przez Wandę Gałczyńską. Ukazuje on duchowość i charyzmat Towarzystwa Chrystusowego. Tryptyk znajduje się w domu nowicjackim chrystusowców
w Mórkowie koło Leszna Wlkp.
Aktualności

Film o ks. R. Marszałku
Twórcy filmu "Ostatni Apel Cieszyna", opowiadającym o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, stawiających opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku na terenach Śląska, nagrywają kolejny film pt.: "Cześć i Chwała Bohaterom".
Film ten opowiada o niezłomnych bohaterach - ściganych, chwytanych, prześladowanych, więzionych i mordowanych przez władze komunistyczne. Wśród nich jest m.in. ks. Rudolf Marszałek, Jerzy Sikora, Wilhelm Szwajnoch, Bernard Brandys, Anna Krużołek, Józef Gabzdyl. Rodziny "żołnierzy wyklętych" domagają się doprowadzenia do sądowej rehabilitacji pomordowanych.

Modlitwa o cud za przyczyną kard. A. Hlonda
Zaproszenie do włączenia się w inicjatywę modlitwy o uzdrowienie Wojtusia

XXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę
Po raz 24. w dniach 7-8 czerwca 2019 roku odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę pod hasłem "Z Maryją idziemy w przyszłość". Wydarzenie to było o tyle ważne, że praktycznie pierwszy dzień tej pielgrzymki poświęcony był Czcigodnemu Słudze Bożemu kard. Augustowi Hlondowi.
7 czerwca zebrani członkowie Akcji Katolickiej, a w sposób szczególny zarządy poszczególnych oddziałów i asystenci kościelni Akcji z bp. Mirosławem Milewskim, krajowym asystentem na czele, wysłuchali dwóch referatów poświęconych Kardynałowi Hlondowi.
Pierwszy wygłosił ks. dr Jacek Brakowski SDB na temat: "Kard. August Hlond salezjanin, hierarcha Kościoła i mąż stanu", a drugi ks. dr Bogusław Kozioł SChr zatytułowany: "Do czynu katolickiego przejść musimy. Duchowość Akcji Katolickiej według kard. Augusta Hlonda".
Po wysłuchanych referatach, wszyscy zebrani w Sali Papieskiej, przeszli pod tablicę z aktem oddania Matce Bożej, którego dokonał w 1946 r. Prymas Hlond, gdzie odnowiono akt zawierzenia, odmówiono modlitwę o beatyfikację kard. Augusta i złożono kwiaty.

10. rocznica zakończenia diecezjalnego etapu procesu o. Ignacego
6 maja 2009 roku zakończył się diecezjalny etap procesu kanonizacyjnego Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego SChr. Z okazji zatem 10. rocznicy tego wydarzenia - tradycyjnie już jak co roku - w kościele parafialnym w Szadłowicach została odprawiona dnia 6 maja 2019 o godz. 17.00 Msza św. dziękczynna oraz z prośbą o beatyfikację Sługi Bożego. Uroczystość tę zorganizował ks. Ireneusz Oliwkowski, proboszcz z Szadłowic.
Wydarzenie to połączone było z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania dla młodzieży z Szadłowic. Trzeba też dodać, że Szkoła Podstawowa w Szadłowicach nosi imię ks. Ignacego Posadzego. Stąd dobrze się stało, że te uroczystości zostały połączone, gdyż wszyscy ci młodzi ludzi uczyli się w szkole pod patronatem Sługi Bożego.

Powstaje film m.in. o ks. Rudolfie Marszałku SChr, Opoce
Rozpoczęły się w Cieszynie prace nad filmem dokumentalno-historycznym poświęconym zbrodniom komunistycznym w regionie w latach 1945-48. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest p. Miloslav Sikora z Czeskiego Cieszyna, którego dziadek Jerzy został zamordowany przez UB w styczniu 1948 r. za kontaktowanie się z żołnierzami z grup ''Bartka'' i ''Wędrowca''.
Wśród prezentowanych postaci ma być przedstawiony ks. major Rudolf Marszałek SChr, ps. Opoka Piotr Stefan, który został zamordowany przez komunistów w 1948 roku w Warszawie na Mokotowie.

Konferencja: Card. August Hlond, Primate di Polonia e la questione ebraica.
26 marca br. o godz. 18.30 odbędzie się w Polskiej Akademii Naukowej przy vicolo Doria 2 w Rzymie konferencja pt. "Card. August Hlond, Primate di Polonia e la questione ebraica" [Kard. August Hlond, Prymas Polski a kwestia żydowska]. Spotkanie organizuje ks. Stanisław Zimniak SDB z Salezjańskiego Instytutu Historycznego w Rzymie.

Jubileuszowa książka Konferencji Episkopatu Polski
Z okazji setnej rocznicy powstania Konferencji Episkopatu Polski ukazała się Księga Jubileuszowa upamiętniająca jej początki i historię.
W publikacji znalazł się również artykuł autorstwa ks. B. Kozioła SChr, poświęcony Prymasowi Hlondowi, zatytułowany "Kardynał August Hlond. Wielki prymas Polski niepodległej, Polski dwudziestolecia, Polski okupacyjnej" (s. 92-137).

71 lat temu stracono ks. Rudolfa Marszałka, kapelana Żołnierzy Wyklętych
71 lat temu rozstrzelany został ks. mjr Rudolf Marszałek, ps. Opoka, kapelan AK na Podbeskidziu, a od lata 1945 r. duszpasterz VII okręgu śląskiego NSZ. Ubowcy zatrzymali go pod koniec 1946 r. Sąd wymierzył mu karę śmierci. Wyrok wykonano 10 marca 1948 r.

35. rocznica śmierci Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego
17 stycznia, w liturgiczne wspomnienie św. Antoniego, opata, przypadła 35. rocznica śmierci Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego, Współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego i Założyciela Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla. W związku z tą datą w Domu Głównym Towarzystwa w Poznaniu o godz. 18.00 została odprawiona Msza św. - był to zarazem 9. dzień nowenny - o beatyfikację Ojca Ignacego.