
ks. Rudolf Marszałek
(1911-1948)chrystusowiec
ps. "Opoka"; major,
kapelan ZWZ-AK oraz NSZ, więzień niemieckiego
KL Mauthausen-Gusen oraz więzień PRL, rozstrzelany
na Mokotowie w Warszawie
Artykuły

71 lat temu stracono ks. Rudolfa Marszałka, kapelana Żołnierzy Wyklętych
71 lat temu rozstrzelany został ks. mjr Rudolf Marszałek, ps. Opoka, kapelan AK na Podbeskidziu, a od lata 1945 r. duszpasterz VII okręgu śląskiego NSZ. Ubowcy zatrzymali go pod koniec 1946 r. Sąd wymierzył mu karę śmierci. Wyrok wykonano 10 marca 1948 r.

70 lat temu stracono kapelana żołnierzy wyklętych
70 lat temu rozstrzelany został ks. mjr Rudolf Marszałek, ps. Opoka, kapelan AK na Podbeskidziu, a od lata 1945 r. duszpasterz VII okręgu śląskiego NSZ.

Ze stułą wśród lasów
Źródło: K. Rajski, Zestułą wśród lasów, "Polonia Christiana" 49(2016), s. 77-78.
W walkach powojennego podziemia antykomunistycznego licznym oddziałom towarzyszyli kapelani. Wystawiając się na bezpośrednie niebezpieczeństwo, przynosili duchową pociechę beznadziejnym zmaganiom. Spotkało ich za to, podobnie jak ich „leśnych parafian”, długoletnie wyklęcie.
Chrystusowiec wyklęty - 65 r. śmierci ks. mjr. Rudolfa Marszałka
Źródło: Blog ks. Rafała Sorkowicza SChr
Fragment bloga:
"Być wolnym, a jednak czuć się niewolnikiem, to chyba najstraszniejsze uczcie. A jednak jest ono w sercach nas wszystkich. I te pęta niewoli szatańskiej chcemy zerwać , my, garstka szaleńców, którzyśmy się wyrzekli wszystkiego - nawet prymitywizmu życiowego - domu rodzinnego - wszelkiej wygody, a wzięliśmy na siebie trud i krwawy znój. Walczymy dziś o wolność całego narodu, by poprzez mogiły tych, co polegli, śladem krwi naszych blizn szedł każdy obywatel, myślący i czujący tak jak my. Ku zwycięstwu sprawiedliwości" - pisał pochodzący z Komorowic Krakowskich ksiądz major Rudolf Marszałek, ps. "Opoka" do swoich znajomych.10 marca 2013 roku mija 65 rocznica śmierci, zamordowanego przez komunistów, chrystusowca. Żył i zginął w duchu naszego zakonnego zawołania: "Wszystko dla Boga i Polonii Zagranicznej"... Wszystko dla Boga i Polski...

Fragmenty książki: Piotr Opoka. Ksiądz Major Rudolf Marszałek TChr (1911-1948)
Źródło: A. Krefta-Maciejowska, B. Ścibut, Piotr Opoka. Ksiądz Major Rudolf Marszałek TChr (1911-1948)
W podsumowaniu lat 1942-46 fragmenty relacji mieszkańców:
"Niemcy rozważali przejęcie kaplicy w Bystrej Krakowskiej na siedzibę dla Hitlerjugend. Przyjście kapłana i msze dla miejscowych Niemców spowodowały zaniechanie tych planów. Niemcy mieli w niedziele jedną mszę świętą, a Polacy dwie. Nabożeństwa w tygodniu (maj, czerwiec, październik) też były odprawiane po polsku".
65 lat temu wykonano wyrok na ks. mjr. Rudolfie Marszałku, kapelanie Żołnierzy Wyklętych
Źródło: www.dziennikzachodni.pl
Dokładnie 10 marca mija 65. rocznica śmierci Rudolfa Marszałka - duchownego, żołnierza, wielkiego patrioty, postaci w naszym regionie wybitnej.
Być wolnym, a jednak czuć się niewolnikiem, to chyba najstraszniejsze uczcie. A jednak jest ono w sercach nas wszystkich. I te pęta niewoli szatańskiej chcemy zerwać , my, garstka szaleńców, którzyśmy się wyrzekli wszystkiego - nawet prymitywizmu życiowego - domu rodzinnego - wszelkiej wygody, a wzięliśmy na siebie trud i krwawy znój. Walczymy dziś o wolność całego narodu, by poprzez mogiły tych, co polegli, śladem krwi naszych blizn szedł każdy obywatel, myślący i czujący tak jak my.
Ku zwycięstwu sprawiedliwości" - pisał pochodzący z Komorowic Krakowskich ksiądz major Rudolf Marszałek, ps. "Opoka" do swoich znajomych.
Bystra: uroczystości 65. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. mjr. Rudolfa Marszałka
Źródło: http://diecezja.bielsko.pl
Uroczystości 65. rocznicy śmierci ks. mjr. Rudolfa Marszałka SChr, zamordowanego przez komunistów kapelana Wojska Polskiego, AK, NSZ, chrystusowca, działacza harcerstwa i Sodalicji Mariańskiej, odbyły się 10 marca w Bystrej Krakowskiej. W miejscowym kościele pw. Najdroższej Krwi Pana Jezusa modlono się za duszę kapłana-męczennika, odbył się Apel Poległych i odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci pierwszego proboszcza bystrzyńskiej świątyni. W tym samym czasie pod tablicą na ścianie cmentarza służewieckiego w Warszawie – miejsca potajemnego pochówku kapelana – zapalono znicz pamięci.
65. rocznica męczeńskiej śmierci ks. mjr. Rudolfa Marszałka w mokotowskim więzieniu
Źródło: www.ekai.pl
Uroczystości 65. rocznicy śmierci ks. mjr. Rudolfa Marszałka zamordowanego przez komunistów kapelana Wojska Polskiego, AK, NSZ, chrystusowca, działacza harcerstwa i Sodalicji Mariańskiej, odbyły się 10 marca w Bystrej Krakowskiej na Podbeskidziu. W miejscowym kościele pw. Najdroższej Krwi Pana Jezusa modlono się za kapłana-męczennika, odbył się Apel Poległych i odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci pierwszego proboszcza bystrzyńskiej świątyni. W tym samym czasie pod tablicą na ścianie cmentarza służewieckiego w Warszawie – miejsca potajemnego pochówku kapelana – zapalono znicz pamięci.