Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
CHRYSTUS KRÓL

CHRYSTUS KRÓL

Tryptyk o wymiarach
175x230 cm, został namalowany na desce
w 1986 r. przez Wandę Gałczyńską. Ukazuje on duchowość i charyzmat Towarzystwa Chrystusowego. Tryptyk znajduje się w domu nowicjackim chrystusowców
w Mórkowie koło Leszna Wlkp.

Aktualności

Odlew maski pośmiertnej kard. Augusta Hlonda

Nieraz po śmierci różnych osób wykonanuje się tzw. maskę pośmiertną, która doskonale zachowuje rysy twarzy zmarłej osoby. Po zdjęciu maski robi się później odlewy gipsowe, które służą jako wzór do tworzenia późniejszych rzeźb, pomników, odlewów, itd.

Podobnie było po śmierci kard. Augusta Hlonda, gdy również zdjęto taką maskę i na jej podstawie wykonano odlew twarzy kard. A. Hlonda. Jeden z takich artystycznych odlewów został zamieszczony m.in. w katedrze w Gnieźnie, gdzie złożone zostało serce Prymasa.

16 grudnia 2021 wicepostulator procesu kard. A. Hlonda od jednego z poznańskich artystów-rzeźbarzy odebrał jeden z pierwotnych gipsowych odlewów, który został wykonany z maski pośmiertnej. Odlew ten znajdował się w pracowni śp. Ojca owego artysty-rzeźbiarza, który z kolei wykonał pomnik kard. A. Hlonda, stojący obecnie przed Domem Generalnym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu.

Bardzo dziękujemy za przekazanie tej cennej dla wszystkich chrystusowców pamiątki, a można nawet rzec i relikwii.

Drukuj cofnij odsłon: 1115 aktualizowano: 2021-12-18 12:47 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone