Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
CHRYSTUS KRÓL

CHRYSTUS KRÓL

Tryptyk o wymiarach
175x230 cm, został namalowany na desce
w 1986 r. przez Wandę Gałczyńską. Ukazuje on duchowość i charyzmat Towarzystwa Chrystusowego. Tryptyk znajduje się w domu nowicjackim chrystusowców
w Mórkowie koło Leszna Wlkp.

Aktualności

Podsumowanie Roku Hlonda

W Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach miało miejsce podsumowanie obchodów "Roku kard. A. Hlonda".
Poniżej znajduje się relacja z tegoż wydarzenia, która jest przedrukiem z deon.pl

Mimo zmiany kontekstu przesłanie nauczania kard. Hlonda jest ciągle aktualne - mówił abp Wiktor Skworc podczas uroczystego podsumowania Roku kard. Augusta Hlonda, które odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Metropolita katowicki zachęcił też do modlitwy o szybką beatyfikację sługi Bożego.

- Dla mnie wielką rzeczą było to, że Rok kard. Hlonda z obchodów wojewódzkich stał się obchodami ogólnopolskimi - powiedział na początku spotkania marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła.

Wśród wydarzeń ogólnokrajowych warto wspomnieć pielgrzymkę przedstawicieli województwa śląskiego do grobu kard. Hlonda w archikatedrze św. Jana w Warszawie. Tam Mszy św. w intencji jego beatyfikacji przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił abp Wiktor Skworc. W listopadzie również Sejm RP uczcił pamięć kard. Hlonda z okazji 65. rocznicy jego śmierci. O Hlondzie mówiono też w Senacie.

Podczas spotkania przewodniczący sejmiku śląskiego Andrzej Gościniak podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację obchodów Roku Hlonda. Zauważył, że poza patronatem honorowym Prymasa Polski, głównym elementem tego wydarzenia było włączenie się duchownych w organizację Roku Hlonda. - Gdyby nie znakomita współpraca przede wszystkim z abp. Wiktorem Skworcem, nie tylko w tej sprawie, to takiego sukcesu by nie było - chwalił przewodniczący.

Obecny na spotkaniu metropolita katowicki zaznaczył, że obchody Roku Hlonda były wynikiem suwerennej decyzji władz samorządowych. Na ręce marszałka Mirosława Sekuły i przewodniczącego sejmiku Andrzeja Gościniaka abp Skworc złożył podziękowanie za tę decyzję. - Potrafiliśmy wokół postaci kard. Hlonda stworzyć drużynę, która wspólnie działała - podkreślił metropolita. Dodał, że mimo zmiany kontekstu przesłanie nauczania kard. Hlonda jest ciągle aktualne. Abp Skworc zachęcił do modlitwy o szybką beatyfikację sługi Bożego kard. Augusta Hlonda.

Obchodom Roku Hlonda towarzyszyły jego słowa: "To wartości decydują o tym, kim jest człowiek". Preludium roku wybitnego syna śląskiej ziemi była ubiegłoroczna sesja na Wydziale Teologicznym UŚ "Biskup Hlond i jego diecezja". Natomiast otwarcie Roku Hlonda miał miejsce podczas Mszy św. w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w 87. rocznicę sakry biskupiej oraz ingresu pierwszego biskupa śląskiego. Mocno świętowały jego rodzinne Mysłowice, gdzie odbyły się m.in. specjalny koncert Józefa Skrzeka, przegląd chórów oraz widowisko słowno-muzyczne "Między Mysłowicami a niebem", wystawione przez Górnośląską Wyższą Szkołę Pedagogiczną im. kard. A. Hlonda oraz Mysłowicki Ośrodek Kultury.

Postać śląskiego kardynała była także przypomniana podczas pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śl. W październiku w sejmiku śląskim miał miejsce Finał Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego, który tym razem poświęcony był wielkiemu Ślązakowi.

Na zakończenie Roku Hlonda 1 grudnia podczas Mszy św. celebrowanej w kościele przez kard. Nycza dokonano odsłonięcia tablicy upamiętniającej kard. Hlonda i przypominającej, że ten kościół był pierwszą katedrą archidiecezji katowickiej.

- Stworzyła się dobra drużyna - podsumował Andrzej Gościniak. Dodał, że inicjatywy związane z Rokiem Hlonda wypadły lepiej niż oczekiwania. Przewodniczący sejmiku zachęcił, aby ta dobra współpraca trwała także podczas ogłoszonego "Roku Henryka Sławika", który województwo śląskie będzie obchodzić w 2014 r. Mimo zakończenia Roku Hlonda postać wybitnego kardynała będzie cały czas w centrum uwagi. Obecna na spotkaniu wiceprezydent Katowic Krystyna Siejna powiedziała o uchwalonej przez miasto decyzji wzniesienia pomnika kard. Augusta Hlonda w okolicach ul. Jordana naprzeciw Wydziału Teologicznego UŚ.

Kard. August Hlond urodził się w 1881 r. w Brzęczkowicach (obecnie dzielnica Mysłowic). Po I wojnie światowej organizował Kościół katolicki na polskim Górnym Śląsku, najpierw jako administrator apostolski, a potem pierwszy biskup nowej diecezji katowickiej. Stworzył w Katowicach kurię, kapitułę i sąd biskupi. Podjął decyzję o utworzeniu śląskiego seminarium duchownego z siedzibą w Krakowie. Powołał do życia drukarnię i Księgarnię św. Jacka oraz tygodnik "Gość Niedzielny". Założył też Ligę Katolicką. W 1926 r. został prymasem Polski. Po wybuchu II wojny światowej przebywał na emigracji we Francji, gdzie był aresztowany przez gestapo. Po wojnie przeciwstawił się komunizmowi dążąc jednocześnie do normalizacji życia społecznego i politycznego bez otwartej konfrontacji. Dzięki temu Kościół ocalił niepodległość i dał mocne podwaliny dla dalszej suwerenności państwa Polskiego. Prymas August Hlond zmarł 22 października 1948 r. w Warszawie. 


Inne informacje na temat obchodów, kończących "Rok Hlonda", znajdują się na slaskie.pl (relacja 1, relacja 2).

Drukuj cofnij odsłon: 3366 aktualizowano: 2013-12-12 20:13 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone