Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
CHRYSTUS KRÓL

CHRYSTUS KRÓL

Tryptyk o wymiarach
175x230 cm, został namalowany na desce
w 1986 r. przez Wandę Gałczyńską. Ukazuje on duchowość i charyzmat Towarzystwa Chrystusowego. Tryptyk znajduje się w domu nowicjackim chrystusowców
w Mórkowie koło Leszna Wlkp.

Aktualności

W odpowiedzi na zarzut postawiony przez jeden z portali...

8 marca br. (a więc w przede dniu dyskusji Komisji Teologów w Rzymie) portal "OKO.press" zamieścił na swoich stronach artykuł Anny Dudek pt. "OKO.press interweniuje w Watykanie. Chodzi o beatyfikację Augusta Hlonda, prymasa-antysemity". Artykuł ten jest kolejnym bezpodstawnym zarzutem, stawianym Kardynałowi Hlondowi, o jego rzekomą nienawiść do Żydów.

(Nie podajemy odnośnika do tego artykułu, aby nie podbijać bezsensownie licznika odwiedzin strony).

Trudno prostować zamieszczone przez portal słowa, czy w jakikolwiek sposób się do nich odnosić. Pozostaje tylko pogratulować autorce tego artykułu wyjątkowej nierzetelności dziennikarskiej i świetnej umiejętności manipulacji tekstem. Autorka wyciąga pewne zdania z Listu pasterskiego "O katolickie zasady moralne" kard. A. Hlonda, manipulując nimi i wyrywając z kontekstu, aby tylko udowodnić wcześniej postawioną przez siebie tezę. Jak się ma taka postawa do zasady, którą stawia sobie "OKO.press" w autoprezentacji - "demaskowania fałszu"...? Jak się też to ma do naukowej metodologii, której zasady autorka powinna znać, gdyż jest przecież doktorantką...?

Okazuje się także, że autorka nie wymyśliła nic nowego. Szkoda więc, że Anna Dudek nie wykazała się innowacyjnością w doborze tematu (a nawet zarzutów!!!) w takim stopniu, w jakim zmanipulowała tekst. Sługa Boży kard. August Hlond był bowiem już wielokrotnie bezpodstawnie oczerniany o antysemityzm.

Kwestię tę wyjaśnia m.in. ks. prof. Stanisław Zimniak SDB (link do jego artykułu poniżej).

ks. Stanisław Zimniak SDB, Nadużycia w interpretacji wielkopostnego Listu pasterskiego
kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski, z 29 lutego 1936 r., w kwestii żydowskiej

Z kolei wspomniany wyżej portal odwołuje się do następującego fragment z Listu pasterskiego kard. Hlonda (oczywiście wyrywając go z kontekstu), budując na podstawie tych trzech zdań tezę o antysemityzmie Prymasa, jak również całego ówczesnego Episkopatu Polski:

„Faktem jest, że żydzi walczą z Kościołem katolickim, tkwią w wolnomyślicielstwie, stanowią awangardę bezbożnictwa, ruchu bolszewickiego i akcji wywrotowej. Prawdą jest, że żydzi dopuszczają się oszustw, lichwy i prowadzą handel żywym towarem. Prawdą jest, że w szkołach wpływ młodzieży żydowskiej na katolicką jest na ogół pod względem religijnym i etycznym ujemny”.

Co więcej, wspomniany portal informuje, że zostały w sprawie procesu Kardynała Augusta podjęte odpowiednie interwencje:

 "OKO.press uznało, że sprawa beatyfikacji, choć pozostaje kwestią wiary i religii, ma jednak czysto ziemski, świecki wymiar. I dlatego chcielibyśmy, by podejmujący decyzję mieli świadomość słabości postaci kardynała Hlonda.
OKO.press skontaktowało się z włoskimi watykanistami, przedstawiając postawę kard. Augusta Hlonda i jego stosunek do Żydów. Napisaliśmy do dziennikarzy La Repubblica, La Stampa i Vatican Insider.
Redakcja skierowała także apel do rzecznika prasowego Watykanu w nadziei, że skontaktuje się on z Kongregacją, by ponownie rozważyła zasadność procesu beatyfikacyjnego prymasa sprzed 70 lat. Jego nauczanie pozostawało w sprzeczności z postawą tolerancji wobec Żydów papieża Piusa XI, który rządził Kościołem powszechnym w tym samym czasie (1922-39)".

Postulacja procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda zwraca się z uprzejmą prośbą do wszystkich Czytelników o krytyczne i racjonalne przyjmowanie tego typu "nowinek" w odniesieniu do osoby Prymasa Polski. Manipulacja faktami i różnego rodzaju naciski różnych środowisk, nieprzychylnych Kościołowi, są znane również w historii innych procesów beatyfikacyjnych, czy kanonizacyjnych. Nihil novi sub sole.

Drukuj cofnij odsłon: 2255 aktualizowano: 2017-12-20 22:03 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2019 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone