CHRYSTUS KRÓL
Tryptyk o wymiarach175x230 cm, został namalowany na desce
w 1986 r. przez Wandę Gałczyńską. Ukazuje on duchowość i charyzmat Towarzystwa Chrystusowego. Tryptyk znajduje się w domu nowicjackim chrystusowców
w Mórkowie koło Leszna Wlkp.
Aktualności
Komunikat Przełożonego Generalnego na temat procesu kard. A. Hlonda
9 marca br. w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie odbędzie się dyskusja Komisji Teologów nad Positio kard. A. Hlonda.
W związku z tym bardzo ważnym wydarzeniem w czasie trwania procesu beatyfikacyjnego, swoją odezwę do wszystkich chrystusowców skierował Przełożony Generalny.
Tekst komunikatu:
„O imię polskiego męczennika powiększy się stary rejestr kanonizowanych bohaterów wiary, w którym już w franciszkowym stuleciu, Innocenty IV zapisał niezłomnego krakowskiego biskupa Stanisława. Po nim, po apostolskim Jacku, po anielskim Stanisławie Kostce i uczonym Janie Kantym wyniesiony zostaje teraz na ołtarze piąty Polak, a zarazem drugi polski męczennik i drugi polski jezuita” (kard. A. Hlond, Odezwa w sprawie kanonizacji bł. Andrzeja Boboli, 12 lutego 1938).
Czcigodni Współbracia!
Powyższe słowa zostały wypowiedziane przez naszego Założyciela z okazji kanonizacji Andrzeja Boboli. Oby stały się one prorocze dzisiaj, gdy stajemy niejako w przededniu ważnego wydarzenia w procesie beatyfikacyjnym kard. A. Hlonda, i do katalogu świętych wymienionego przez Prymasa, on sam mógł być dołączony.
Otóż 9 marca br. w Rzymie w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych odbędzie się dyskusja Komisji Teologów nad Positio (opracowaniem życia i cnót kandydata do beatyfikacji) Prymasa Założyciela. Dyskusja polega na przedstawieniu przez 9 cenzorów swoich niezależnych ocen, co do heroiczności życia i cnót konkretnego Sługi Bożego. Chcąc, aby proces mógł się toczyć dalej, musi być przewaga ocen pozytywnych. Wynik dyskusji może być niestety także negatywny, a wtedy proces jest zawieszony, albo Komisja może poprosić postulatora o wyjaśnienie wątpliwości. W przypadku zaś pozytywnego wyniku dyskusji, sprawa zostanie skierowana do Komisji Kardynałów i Biskupów, a następnie Prefekt Kongregacji podczas audiencji przedstawia papieżowi daną sprawę. Ojciec św. po wysłuchaniu Prefekta podpisuje Dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego i tym samym formalnie kończy się proces beatyfikacyjny. Słudze Bożemu przysługuje tytuł Czcigodny, a do beatyfikacji wymagane jest jeszcze udowodnienie cudu, który dokonał się za jego wstawiennictwem.
Wyznaczony termin dyskusji Komisji Teologów jest owocem prośby, którą przedstawiło Kongregacji w styczniu ubiegłego roku Towarzystwo Chrystusowe. W spotkaniu z Prefektem kard. Angelo Amato SDB w Rzymie brali udział:
abp Stanisław Gądecki, ks. Ryszard Głowacki SChr, ks. Pierluigi Cameroni SDB (postulator), ks. Bogusław Kozioł SChr (vice-postulator) i ks. Stanisław Zimniak SDB (autor Positio). Prośba Towarzystwa została poparta listami trzech biskupów, których diecezje związane są z osobą kard. A. Hlonda. Były to listy od kard. Kazimierza Nycza, abp. Wojciecha Polaka i abp. Stanisława Gądeckiego.
Zdając sobie zatem sprawę z ważności zbliżającego się wydarzenia oraz z faktu, że dyskusja będzie „milowym kamieniem” w procesie beatyfikacyjnym Kardynała Prymasa, zwracam się z gorącą prośbą i apelem do wszystkich Współbraci o modlitwę w intencji pozytywnego wyniku prac Komisji Teologów. Bardzo proszę, aby przed 9 marca br. w domach formacyjnych odprawiono nowennę, każdy z Kapłanów Towarzystwa odprawił Mszę Świętą, a pozostali Współbracia, aby ofiarowali jakąś osobistą modlitwę w tej intencji. Proszę także, aby o tym fakcie poinformować wspólnoty parafialne lub inne wspólnoty, którym posługujemy, a także zaangażować je we wspólną modlitwę. Wykorzystajmy duszpastersko to ważne wydarzenie w procesie beatyfikacyjnym naszego Założyciela.
Pozwólcie Czcigodni Współbracia, że na koniec odwołam się jeszcze raz do słów kard. A. Hlonda. Pisał on: „Katolicyzm nie jest zaprzeczeniem postępu w żadnej dziedzinie życia ludzkiego. Dlatego i w świętości, i w ascetyce znajduje zawsze formy nowe, zgodne z duchem każdej epoki. Nie zrywa on jednakże z tradycją i przeszłością czcigodną, ale bierze z niej wzory i przykłady godne naśladowania. A nasza polska ziemia, Matką Świętych słusznie nazwana, posiada niezliczone wprost szeregi świątobliwych synów i cór, jeno tak często nieznanych i zapomnianych, bo brak im splendorów chwały, jakie daje gloryfikacja kanonizacyjna” (kard. A. Hlond, Do Ksieni Panien Norbertanek w Krakowie w sprawie kanonizacji bł. Bronisławy, 14 czerwca 1934).
Uczyńmy zatem wszystko, co w naszej mocy, aby świetlana postać Kardynała Założyciela była coraz bardziej znana i rozpoznawana, a oficjalna decyzja Kościoła, niech sprawi, że poprzez akt beatyfikacji zyskamy Orędownika przed Bogiem.
Poznań, 21 stycznia 2017 r.
ks. Ryszard Głowacki SChr, przełożony generalny