Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
CHRYSTUS KRÓL

CHRYSTUS KRÓL

Tryptyk o wymiarach
175x230 cm, został namalowany na desce
w 1986 r. przez Wandę Gałczyńską. Ukazuje on duchowość i charyzmat Towarzystwa Chrystusowego. Tryptyk znajduje się w domu nowicjackim chrystusowców
w Mórkowie koło Leszna Wlkp.

Aktualności

Odsłonięcie tablicy poświęconej ks. Pawłowi Kontnemu

W Tychach Paprocanach, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, 18 listopada, została odsłonieta pamiątkowa tablica, poświęcona ks. Pawłowi Kontnemu. Uroczystość ta, w której wziął udział abp Wiktor Skworc, była częścią obchodów 80-lecia kościoła w Paprocanach, z której to parafii pochodził ks. Paweł.

Na portalu www.dzieje.pl czytamy następującą informację o tym wydarzeniu:

W Tychach upamiętniono w sobotę ks. Pawła Kontnego, zamordowanego w 1945 r. przez sowieckich żołnierzy, gdy stanął w obronie napastowanych przez nich kobiet. Od kilku lat trwają przygotowania do procesu beatyfikacyjnego bohaterskiego duchownego.

„Oddał życie w obronie ludzkiej godności oraz za wolność ojczyzny” – mówił metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc podczas sobotniej ceremonii poświęcenia upamiętniającej ks. Kontnego tablicy, wmurowanej w elewację kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Paprocanach – niegdyś samodzielnej wsi, dziś dzielnicy Tychów na Śląsku.

Ks. Kontny pochodził z Paprocan. W 1932 r. wstąpił do zgromadzenia Chrystusowców. Wieczyste śluby zakonne złożył w roku 1936, a trzy lata później z rąk kard. Augusta Hlonda przyjął święcenia kapłańskie. Pracował w Estonii, a w 1939 r. wrócił na Śląsk.

„Członek Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, absolwent studiów teologicznych oraz filozoficznych, w latach II wojny światowej aresztowany i więziony za działalność duszpasterską i patriotyczne kazania. Zginął w Lędzinach 1 lutego 1945 r., stając w obronie kobiet zaatakowanych przez żołnierzy sowieckich” – przypomniał sylwetkę księdza proboszcz paprocańskiej parafii, ks. Michał Czaja.

Od 1941 r. ks. Kontny pracował jako wikary w Lędzinach nieopodal Tychów. Gdy w końcu stycznia 1945 r. do wsi wkroczyły wojska radzieckie, duchowny, dobrze mówiący po rosyjsku, interweniował w sprawie kilkudziesięciu jeńców, pochodzących ze Śląska i przymusowo wcielonych do niemieckiej armii; w efekcie mogli oni powrócić do swoich domów.

Kiedy 1 lutego 1945 r. na plebanię przybiegły dwie młode kobiety z prośbą o pomoc i obronę przed napastującymi mieszkanki Lędzin żołnierzami radzieckimi, ks. Kontny założył biało-czerwoną opaskę i poszedł na pomoc. Jego interwencja rozwścieczyła sowieckich żołnierzy; gdy ksiądz próbował odejść, pobili go, a następnie zastrzelili. Zginął w wieku 35 lat. Jego ciało zakopano; pogrzeb odbył się kilka dni później, gdy front przesunął się na zachód i udało się ekshumować zwłoki. Na nagrobku księdza umieszczono napis: „Zginął jako Dobry Pasterz za owce swoje”.

Na poświęconej w sobotę przez abp. Skworca tablicy upamiętniającej księdza Kontnego znalazła się przedstawiająca jego wizerunek płaskorzeźba. Znicze pod tablicą zapalili m.in. prezydent Tychów Andrzej Dziuba i przewodniczący Rady Miasta Maciej Gramatyka. Samorząd był fundatorem tablicy. Proboszcz parafii przypomniał, że ks. Kontny jest śląskim kandydatem na ołtarze - trwają starania o jego beatyfikację.

Poświęcenie tablicy pamiątkowej było częścią obchodów 80-lecia kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tychach Paprocanach. Pierwszy, poświęcony w 1937 r., kościół wybudowano w miejscu, z którego 16 sierpnia 1919 r. powstańcy śląscy wyruszyli do zwycięskiej bitwy. Kościół powstał „na cześć poległych w powstaniach śląskich i I wojnie światowej”, dla upamiętnienia „bohaterskich czynów tych, którzy byli gotowi oddać życie swoje za powrót Górnego Śląska do Polski”, oraz jako wyraz hołdu dla wszystkich, „którzy dążyli do umocnienia katolicyzmu i polskości na tym terenie”. Później w miejsce małego kościółka wybudowano większy, również pod wezwaniem NSPJ. (PAP)

autor: Marek Błoński 


Również na ten temat informację podał portal noweinfo.pl

Drukuj cofnij odsłon: 2920 aktualizowano: 2017-11-21 10:51 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone