Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
CHRYSTUS KRÓL

CHRYSTUS KRÓL

Tryptyk o wymiarach
175x230 cm, został namalowany na desce
w 1986 r. przez Wandę Gałczyńską. Ukazuje on duchowość i charyzmat Towarzystwa Chrystusowego. Tryptyk znajduje się w domu nowicjackim chrystusowców
w Mórkowie koło Leszna Wlkp.

Aktualności

Edykt dotyczący rozpoczęcia procesu ks. Pawła Kontnego SChr

W ostatnim czasie nadeszła bardzo dobra wiadomość z Kurii w Katowicach. Otóż ks. abp Adrian Galbas SAC podpisał Edykt w sprawie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Pawła Kontnego SChr. Jest to bardzo ważny dokument, gdyż otwiera on praktycznie drogę do otwarcia dochodzenia diecezjalnego procesu kanonizacyjnego. Od tej chwili ks. Pawłowi praktycznie przysługuje tytuł sługi Bożego.
Następnym krokiem winno być powołanie Trybunału procesowego i wyznaczenie terminu I publicznej sesji w procesie.

DOTYCHCZASOWY PRZEBIEG PRAC WOKÓŁ PROCESU:

- 21 czerwca 1988 - Pierwsza oficjalna prośba o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Pawła Kontnego. (List księży wyświęconych 3 czerwca 1939 r. do przełożonego generalnego ks. Edwarda Szymanka SChr);
- 17-18 czerwca 2008 - Podczas 344. Zebrania Plenarnego Episkopatu Polski w Katowicach biskupi podjęli decyzję o przygotowaniu i przeprowadzeniu procesu beatyfikacyjnego Męczenników Wschodu 1917-1989;
- 2010 - Kwerenda dokumentów na Śląsku i zgłoszenie sprawy do zbiorowego procesu beatyfikacyjnego Męczenników Wschodu (1917-1989);
- jesień 2021 - wycofanie przez Towarzystwo Chrystusowe sprawy ks. Pawła Kontnego SChr ze zbiorowego procesu Męczenników Wschodu;
- 22 października 2021 - nominacja ks. B. Kozioła SChr na postulatora sprawy;
- 9 lutego 2022 - przedstawienie bp. Wiktorowi Skworcowi, metropolicie katowickiemu przez postulatora Supplex libellus (oficjalnej prośby z wymaganymi dokumentami o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Pawła);
- 10 marca 2022 - nominacja ks. Andrzeja Kołka (kapłana diecezji katowickiej) na wicepostulatora sprawy;
- 6 lipca 2023 - ponowne złożenie Supplex libellus (tym razem abp. Adrianowi Galbasowi);
- 21 listopada 2023 - Nihil obstat Konferencji Episkopatu Polski;
- 29 czerwca 2024 - powołanie Komisji Historycznej;
- 14 października 2024 - Nihil obstat Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych:
- 1 listopada 2024 - Podpisanie Edyktu w sprawie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Pawła Kontnego SChr przez ks. abp. Adriana Galbasa, metropolity katowickiego.

 


Edykt
w sprawie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Pawła Kontnego SChr


Przychylając się do prośby Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, która wyraziła się złożeniem dn. 6 lipca 2023 r. w Kurii Metropolitalnej w Katowicach tzw. Supplex libellus, czyli prośby Postulatora sprawy, oraz po otrzymaniu Nihil obstat Konferencji Episkopatu Polski dn. 21 listopada 2023 r. (Uchwała nr 26/396/2023), a także Nihil obstat Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych dn. 14 października 2024 r. (Prot.N. 3755-1/24), zgodnie z Normae servandae nr 11 b oraz z Instrukcją Sanctorum Mater art. 43, ogłaszam niniejszym EDYKTEM zamiar przystąpienia do przygotowań rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego, których celem jest udowodnienie męczeńskiej śmierci ks. Pawła Kontnego SChr.

Paweł Kontny urodził się 29 czerwca 1910 r. w Paprocanach w pobożnej, biednej rodzinie. Był trzecim z czworga dzieci Jakuba i Jadwigi z domu Czardybon. Został ochrzczony 3 lipca 1910 r., a sakrament bierzmowania przyjął 15 czerwca 1923 r. Prowadził regularne życie sakramentalne.

Gdy miał 7 lat umarł mu ojciec. Od 1916 r. uczył się w katolickiej szkole powszechnej, a potem od 1924 r. w gimnazjum w Mikołowie. Trudności finansowe rodziny sprawiły, że Paweł podejmował się różnego rodzaju prac zarobkowych, m.in. w zakładzie ślusarskim, pracy w gospodarstwie, a nawet w kopalni węgla. W gimnazjum udzielał się również w sodalicji mariańskiej.

W 1931 r. miał przystąpić do egzaminu dojrzałości, ale z powodu choroby musiał go odłożyć na wiosnę 1932 r. Po zdaniu matury złożył podanie do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Nie został jednak przyjęty z powodu dużej liczby kandydatów. Dlatego w sierpniu 1932 r. zgłosił się do tyle co założonego przez sługę Bożego kard. Augusta Hlonda SDB nowego zgromadzenia zakonnego – Towarzystwa Chrystusowego dla Wychodźców. Kanoniczny nowicjat rozpoczął 15 października 1932 r., pierwszą profesję zakonną złożył 16 października 1933 r., a wieczystą profesję 18 października 1936 r. Po nowicjacie studiował filozofię w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Gnieźnie, a później teologię w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu.

9 października 1938 r. przyjął święcenia subdiakonatu, 4 marca 1939 r. święcenia diakonatu, a 3 czerwca 1939 r. święcenia prezbiteratu.

Na pierwszą placówkę ks. Paweł Kontny SChr został skierowany przez przełożonych zakonnych do Kiviõli, w Estonii. Po wybuchu II wojny światowej - nie skorzystawszy z propozycji schronienia w Finlandii - wrócił na Śląsk i zamieszkał w domu rodzinnym w Paprocanach. Podjął od razu pracę duszpasterską w miejscowej kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także udzielał się w kościele parafialnym pw. Marii Magdaleny w Tychach. Za gorliwą pracę duszpasterską oraz patriotyczne kazania w języku polskim ks. Kontny w 1941 r. został przez Niemców aresztowany i osadzony na 2 tygodnie w więzieniu w Mikołowie. Po wyjściu z więzienia nie zaprzestał swojej działalności duszpasterskiej i patriotycznej, co spowodowało dalsze szykany ze strony Niemców. Stąd w listopadzie 1941 r. ks. Paweł schronił się na parafii w Lędzinach, gdzie pełnił obowiązki wikariusza.

W czasie pobytu w Lędzinach dał się poznać, jako odważny i gorliwy duszpasterz. Między innymi odwiedzał z posługą sakramentalną polskiego księdza, ukrywającego się przed Niemcami oraz pomagał rodzicom polskich księży, codziennie po Mszy św. modlił się publicznie za wszystkich opuszczonych, osamotnionych, uwięzionych i potrzebujących pomocy. Po wyzwoleniu Lędzin przez Armię Radziecką, dzięki swojej interwencji sprawił, że ok. 70 jeńców wróciło do rodzin.

1 lutego 1945 r. ks. Paweł Kontny SChr został zastrzelony przez żołnierzy radzieckich, gdy stanął w obronie cnoty czystości dwóch dziewcząt, napastowanych przez oficera. Dziewczynom udało się uciec. Ks. Kontny znalazł się w tym miejscu, gdzie Rosjanie chcieli zgwałcić dziewczyny, gdyż przybiegł z pomocą pewnej innej kobiecie, napastowanej również przez Rosjan. Była to matka trojga dzieci i o pomoc dla niej prosiła jej 13-letnia córka. W chwili śmierci ks. Kontny ubrany był w sutannę i płaszcz z biało-czerwoną opaską. Mordercy mieli więc pełną świadomość, że strzelają do polskiego księdza katolickiego.

Pogrzeb ks. Pawła Kontnego odbył się 8 lutego 1945 r. w Lędzinach i stał się manifestacją wiary licznie zgromadzonych wiernych i kapłanów.

Praktycznie zaraz po śmierci ks. Kontnego zaczęto mówić o nim, jak o męczenniku, a jego grób był nawiedzany przez wiernych (w tym m.in. przez młodzież). Są świadectwa osób, które były przekonane, że za pośrednictwem ks. P. Kontnego uzyskały potrzebne łaski. Do dzisiaj jest żywa pamięć o nim i jego śmierci, zarówno w miejscowości, gdzie zginął, jak i w wielu innych miejscach na Górnym Śląsku. Przez wielu spontanicznie traktowany jest jako męczennik.

Mając na uwadze powyższe kwestie oraz rozpoczynający się wkrótce Jubileusz Zwyczajny Roku 2025, którego głównym przesłaniem będzie chrześcijańska nadzieja, a – jak pisał Ojciec Święty Franciszek w Bulli Spes non confundit z dn. 9 maja 2024 r. – „najbardziej przekonujące świadectwo tej nadziei dają nam męczennicy, którzy niezachwiani w wierze w zmartwychwstałego Chrystusa, byli w stanie wyrzec się życia tu na ziemi, aby nie zdradzić swego Pana”, niniejszym edyktem zwracam się z prośbą do wszystkich Wiernych – Świeckich, Konsekrowanych i Duchownych – którzy posiadają jakąkolwiek wiedzę (w tym także na temat opinii męczeństwa ks. P. Kontnego), dokumenty, pisma, pamiątki lub wiadomości w tej sprawie – zarówno pozytywne, jak i negatywne – by w terminie do 31 stycznia 2025 r. zechcieli powiadomić o tym Kurię Metropolitalną w Katowicach.

W celu usprawnienia przekazania informacji proszę to uczynić, kontaktując się z Postulatorem sprawy (postulator@chrystusowcy.pl) lub Wicepostulatorem (andrzej.kolek@katowicka.pl).

Po sporządzeniu poświadczonej kopii, dokumenty będą zwrócone Właścicielom.

Równocześnie zwracam się do Wiernych Archidiecezji z prośbą o modlitwę, by podjęte dzieło postępowania kanonizacyjnego zakończyło się ukazaniem świętości ks. Pawła Kontnego SChr.

(-) ks. Tomasz Wojtal,
Kanclerz Kurii Metropolitalnej

(-) + Adrian Józef Galbas SAC,
Arcybiskup Metropolita Katowicki

Katowice, dnia 1 listopada 2024 roku,
w Uroczystość Wszystkich Świętych
VH V-29/24

Drukuj cofnij odsłon: 154 aktualizowano: ponad 2 tygodnie temu, 2024-12-13 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2025 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone