Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond
(1881-1948)kardynał; w latach 1926-1948;
Prymas Polski
Założyciel Towarzystwa Chrystusowego; salezjanin
Biblioteka
Biografia
Kalendarium życia
Pisma drukowane
Biblioteka
Acta Hlondiana
Galeria
Multimedia
Artykuły, wspomnienia...
Dochodzenie beat.
Modlitwa
Forum Przyjaciół Prymasa
Konkurs hlondowski
Fama di santità
Słowo na każdy dzień
Prekursor nowoczesnego apostolatu emigracyjnego
ks. J. Bakalarz SChr, Kardynał August Hlond. Prekursor nowoczesnego apostolatu emigracyjnego, Ruch Apostolatu Emigracyjnego, Poznań 1989, ss. 32.
Przy okazji tej pracy warto wspomnieć w sposób szczególny jej autora. Ks. Bakalarz, był pracownikiem naukowo-dydaktycznym KUL i wieloletnim wykładowcą w WSD chrystusowców w Poznaniu. Był niedoścignionym znawcą prawa kościelnego w zakresie zaganień emigracyjnych. Napisał wiele cenych artykułów, także w jezykach obcych. Stworzył w Towarzystwie Chrystusowym Ruch Apostolatu Emigracyjnego. Był jego moderatorem krajowym, a także dyrektorem Istytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego.
Stąd powstanie tej pozycji, która była także przypomnieniem poglądów i dążeń Hlonda wobec polskiej emigracji, z racji 40-lecia śmierci kard. Hlonda. Autor ukazał, że ta wizja działania i wpierania Polaków poza granicami ojczyzny ma charakter nowatorski. Przypominając powszechną misję Kościoła wobec migrantów podkreślił, że szczególną misją polskich biskupów i duszpasterzy ma być objęcie opieką naszych rodaków za granicą. Dlatego też widać, jak działania Hlonda zmierzały do powstania centralnego kierownictwa emigracyjnego, apostolatu krajowego i zagranicznego.
W ramach apostolstwa emigracyjnego, specjalistyczną grupą miało być powołane przez Hlonda zgromadzenie zakonne - Towarzystwo Chrystusowe.
Idea hlondiańska konktynuowana jest przez powołany do istnienia w 1984 roku Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego. Działalność jego wyraża się szczególnie w formie Ruchu Apostolatu Emigracyjnego, który upowszechnia spostolstwo modlitwy, apostolat rodzin, dzieci i młodziezy, apostolat więzi z Macierzą. Idea ta dziś ponownie żyje i zaczyna owocować.