Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond
(1881-1948)kardynał; w latach 1926-1948;
Prymas Polski
Założyciel Towarzystwa Chrystusowego; salezjanin
1922-1926
Odezwa w sprawie uroczystej koronacji Matki Boskiej Piekarskiej.
Katowice, dnia 10 marca 1925.
Mój ukochamy ludu!
Kiedy w wielkiej a trudnej chwili dziejowej obejmowałem rządy kościelne na Śląsku, położyłem całą ufność swoją w Matce Boskiej Piekarskiej, której się oddałem w opiekę z wszystkimi Wami.
Od tej chwili ciągle mi się zdawało, że Śląsk tej swojej wielkiej Opiekunce nie spłacił wszystkiego swego długu wdzięczności. Czułem to głęboko, że ubiegłe wieki przekazały nam wraz z tym Obrazem cudownym niespełniony jeszcze obowiązek wielki i święty. Zrozumiałem, że nie powinny minąć blaski i wzruszenia wielkiego dnia wolności, nim tę powinność serdeczną spełnimy.
W tym poczuciu poprosiłem Ojca świętego o zezwolenie na uroczystą koronację Obrazu Piekarskiego. Papież, który kiedyś sam przed tym Obrazem w modlitwie klęczał, łaskawie mą prośbę przyjął i sam złote korony dla Piekar poświęcił. Włoży je na skronie Dzieciątka Jezus i Matki Najświętszej w imieniu Ojca świętego Nuncjusz Papieski Arcybiskup Lauri w dzień Wniebowzięcia Matki Najświętszej.
Wielka to będzie i historyczna chwila, bo koronacja taka to największy hołd, jaki Kościół w liturgii swojej przyznaje obrazom łaskami słynącym. Ten hołd złożymy Matce Bożej Piekarskiej w imieniu swoim i dzisiejszego Śląska. Złożymy go w imieniu tych pokoleń, które w minionych wiekach z łask tego Obrazu korzystały. I złożymy go w imieniu przyszłych pokoleń, którym złote korony Obrazu cudownego blaskami wiary świecić będą na drodze chwalebnego i szczęśliwego pochodu.
Nie będę Was wzywał, byście się na tę uroczystość przygotowali. Lud śląski święta swoje obchodzić umie. W tłumnej pielgrzymce z wszystkich stron Śląska staniemy przed drogim Obrazem i sercami złączymy się z dostojnym przedstawicielem Ojca świętego, koronującym cudowny Obraz. Łzy nasze to będą łzy dzieci patrzących na chwałę swej Matki, na majestat swej Królowej, a wzruszenia nasze to będą na j pokorniejsze dzięki, hołdy i błagania u stóp Matki Bożej.
Pamięć tego dnia niech żyje niezatarta w pokoleniach śląskich ku ich pocieszę i zachęcie do ufności w pomoc cudowną Opiekunki Śląska.
Z okazji koronacji piekarskiej zarządzam:
1. Wielebne duchowieństwo przemówi w przyszłą niedzielę 9 bm. w kazaniu o znaczeniu koronacji i zachęci lud do wzięcia udziału w tej rzadkiej uroczystości.
2. Dnia 14 sierpnia będą we wszystkich kościołach dzwony dzwoniły od 7 do 7 i pół wieczorem, a w dzień koronacji od 12 do 12 i pół w południe.
3. We wszystkich kościołach odśpiewa się w dzień koronacji po sumach polskich i niemieckich Te Deum.
Druk: "Gość Niedzielny", 22(1925), s. 1;
także: dzieła, s. 136.