Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond

Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond

(1881-1948)
kardynał; w latach 1926-1948;
Prymas Polski
Założyciel Towarzystwa Chrystusowego; salezjanin

1922-1926

Odezwa w sprawie uroczystej koronacji Matki Boskiej Piekarskiej.

Katowice, dnia 10 marca 1925.
Mój ukochamy ludu!

Kiedy w wielkiej a trudnej chwili dziejowej obejmowałem rządy kościelne na Śląsku, położyłem całą ufność swoją w Matce Boskiej Piekarskiej, której się oddałem w opiekę z wszystkimi Wami.

Od tej chwili ciągle mi się zdawało, że Śląsk tej swojej wielkiej Opiekunce nie spłacił wszystkiego swego długu wdzięczności. Czułem to głęboko, że ubiegłe wieki przekazały nam wraz z tym Obrazem cudownym niespełniony jeszcze obowiązek wielki i święty. Zrozumiałem, że nie powinny minąć blaski i wzruszenia wielkiego dnia wolności, nim tę powinność serdeczną spełnimy.

W tym poczuciu poprosiłem Ojca świętego o zezwolenie na uroczystą koronację Obrazu Piekarskiego. Papież, który kiedyś sam przed tym Obrazem w modlitwie klęczał, łaskawie mą prośbę przyjął i sam złote korony dla Piekar poświęcił. Włoży je na skronie Dzieciątka Jezus i Matki Najświętszej w imieniu Ojca świętego Nuncjusz Papieski Arcybiskup Lauri w dzień Wniebowzięcia Matki Najświętszej.

Wielka to będzie i historyczna chwila, bo koronacja taka to największy hołd, jaki Kościół w liturgii swojej przyznaje obrazom łaskami słynącym. Ten hołd złożymy Matce Bożej Piekarskiej w imieniu swoim i dzisiejszego Śląska. Złożymy go w imieniu tych pokoleń, które w minionych wiekach z łask tego Obrazu korzystały. I złożymy go w imieniu przyszłych pokoleń, którym złote korony Obrazu cudownego blaskami wiary świecić będą na drodze chwalebnego i szczęśliwego pochodu.

Nie będę Was wzywał, byście się na tę uroczystość przygotowali. Lud śląski święta swoje obchodzić umie. W tłumnej pielgrzymce z wszystkich stron Śląska staniemy przed drogim Obrazem i sercami złączymy się z dostojnym przedstawicielem Ojca świętego, koronującym cudowny Obraz. Łzy nasze to będą łzy dzieci patrzących na chwałę swej Matki, na majestat swej Królowej, a wzruszenia nasze to będą na j pokorniejsze dzięki, hołdy i błagania u stóp Matki Bożej.

Pamięć tego dnia niech żyje niezatarta w pokoleniach śląskich ku ich pocieszę i zachęcie do ufności w pomoc cudowną Opiekunki Śląska.

Z okazji koronacji piekarskiej zarządzam:

1. Wielebne duchowieństwo przemówi w przyszłą niedzielę 9 bm. w kazaniu o znaczeniu koronacji i zachęci lud do wzięcia udziału w tej rzadkiej uroczystości.

2. Dnia 14 sierpnia będą we wszystkich kościołach dzwony dzwoniły od 7 do 7 i pół wieczorem, a w dzień koronacji od 12 do 12 i pół w południe.

3. We wszystkich kościołach odśpiewa się w dzień koronacji po sumach polskich i niemieckich Te Deum.


Druk: "Gość Niedzielny", 22(1925), s. 1;
także: dzieła, s. 136.

Drukuj cofnij odsłon: 5458 aktualizowano: 2011-12-23 17:26 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone