Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond

Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond

(1881-1948)
kardynał; w latach 1926-1948;
Prymas Polski
Założyciel Towarzystwa Chrystusowego; salezjanin

1933-1939

List do dyrektora Drukarki i Księgarni św. Wojciecha w Poznaniu, Franciszka Ksawerego Ziołkowskiego.

Rościnno, dnia 25 kwietnia 1936.

Wielmożny Panie Dyrektorze!

W ciągu niezmiernie pracowitego ćwierćwiecza prowadził Wielmożny Pan Dyrektor Drukarnię i Księgarnię św. Wojciecha do rozwoju i znaczenia. Ze świętym uporem, godnym posłannictwa tej Instytucji, z wysiłkiem apostolskim znamionującym ludzi wiary, z ukochaniem głębokim świętowojciechowej idei, wprowadzał ją Pan Dyrektor w nowe czasy, rozbudowując jej wpływy i wziętość wtedy, kiedy warunki ekonomiczne i moralne załamania podrywały tyle zakładów wydawniczych.

Toteż do wielkiej liczby gratulantów, winszujących dzisiaj Panu Dyrektorowi niebywałego powodzenia 25-letniej pracy na stanowisku głównego kierownika Drukarni i Księgami św. Wojciecha, dołącza się chętnie i wdzięcznie Prymas Polski, który z dumą spogląda na rosnące wpływy tej opatrznościowej, w katolickim życiu polskim niezastąpionej Firmy. Ze słowami głębokiego uznania, z wyrazami wdzięczności Arcypasterskiej łączę życzenia serdeczne, aby Pan Bóg, który do ludzkości Słowem przemówił, pozwolił Panu Dyrektorowi w dalszym ciągu ugruntowywać ekonomicznie i ideowo świętowojciechową Instytucję wydawniczą, w tej mierze i z takim powodzeniem, iżby ona w najdłuższe czasy była wyrazicielką czcigodną katolickiej myśli i natchnionego słowa, ku ugruntowaniu chrześcijańskiej kultury w narodzie polskim.

W tej myśli zasyłam Wielmożnemu Panu Dyrektorowi i zależnej od Niego Instytucji świętego Wojciecha czułe Prymasowskie błogosławieństwo.


Druk: "Przewodnik Katolicki" 19(1936), s. 298;
także: Dzieła, s. 538-539. 

Drukuj cofnij odsłon: 3344 aktualizowano: 2012-02-28 11:26 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone