Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond

Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond

(1881-1948)
kardynał; w latach 1926-1948;
Prymas Polski
Założyciel Towarzystwa Chrystusowego; salezjanin

1933-1939

Rozporządzenie: W sprawie "Dnia Ubogich".

Poznań, dnia 16 października 1933.

Zbliża, się zima. A z zimą rośnie nędza i mnożą się cierpienia wielkiej rzeszy ubogich. Czyż możemy pozwolić, by wyziębiały się serca i by się miłosierdzie chrześcijańskie kurczyło? Czyż raczej nie powinna miłość bliźniego rozpierać dusz i mimo przeciągłego przesilenia gospodarczego uzdalniać nas do cudów i bohaterstwa w dziedzinie dobroczynności?

Gorąco upraszam Wielebnych Księży Proboszczów, by w dalszym ciągu otoczyli pracę charytatywną szczególną opieką i by wśród najszerszych sfer szerzyli myśl czynnej dobroczynności katolickiej. Doroczną sposobnością do tego jest tradycyjny już Dzień Ubogich, który w roku bieżącym wyznaczam na niedzielę 3 grudnia.

Uroczystość powinna rozpocząć się Mszą świętą z kazaniem okolicznościowym i Komunią świętą, do której przystąpią ubodzy wespół z członkami Towarzystw Charytatywnych. W ciągu dnia zaleca się urządzenie akademii lub wieczornicy. W przemówieniach proszę wskazywać na konieczność ograniczenia swych potrzeb życiowych, by mieć z czego wspierać ubogich i tak czynami miłosierdzia utwierdzać w nieszczęśliwych ofiarach tego strasznego przełomu wiarę w Opatrzność Bożą.

Kolektę w tym dniu zebraną i dochód z kwesty czy wieczornicy przeznaczam według wskazówek roku ubiegłego na miejscowe cele dobroczynne.

Bliższych informacji udziela i materiały propagandowe rozsyła Związek Towarzystw Dobroczynności "CARITAS". Poznań. św. Marcina 8. Tel. 19-89.


Druk: "Miesięcznik Kościelny Archidiecezyj Gnieźnieńskiej i Poznańskiej" 10(1933), s. 74;
także: Dzieła, s. 401. 

Drukuj cofnij odsłon: 4949 aktualizowano: 2012-03-05 16:52 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone