Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond

Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond

(1881-1948)
kardynał; w latach 1926-1948;
Prymas Polski
Założyciel Towarzystwa Chrystusowego; salezjanin

1939-1945

Odezwa do polskiej młodzieży na wygnaniu.

Lourdes 1942.

Z tej słynnej świątyni mariańskiej, którą chętnie nazwałbym Częstochową w Pirenejach, przesyłam Tobie, kochana młodzieży polska, znajdująca się w tej chwili na wygnaniu, moje ojcowskie błogosławieństwo jako Prymas, z nadzieją, że zachowasz się godną swego chwalebnego przeznaczenia.

Po tej godzinie nieszczęsnej, bodaj najczerniejszej w naszych dziejach, powstanie nowa Polska jako dowód, że istnieje sprawiedliwość Boża. A powszechna odbudowa ludzkości będzie miała jako oparcie naszą Ojczyznę, która zajaśnieje jako realizacja chrześcijańskich ideałów w dziedzinie politycznej i społecznej, jako przykład godziwej egzystencji, jako silna opoka katolickiej prawdy i kultury. Polska stanie się wałem obronnym przed barbarzyństwem, wspaniałe będzie jej oblicze duchowe, a wielką jej potęga.

Przyszły los Polski znajdzie się rychło w twoich rękach, bo zwycięzcy bohaterowie ojczyzny przedwcześnie poumierają z powodu poniesionych cierpień, walk i niedostatku. Pamiętaj więc, że według przeznaczenia Boskiej Opatrzności, twoim będzie obowiązkiem być kowalem wielkości Polski. Ty dokonasz budowy jedności narodowej i staniesz na czele naszego narodu w tym drugim tysiącleciu naszych dziejów.

Już teraz powinnaś dać swemu życiu znaczenie ważne i chrześcijańskie, świadomość swego zadania, obowiązku i odpowiedzialności. Karmij duszę swą prawdą a nie czczymi słowami. Staraj się, abyś z tego, czego się uczysz na obczyźnie, kiedy będziesz wracała do ojczyzny, zabrała co dobre i szlachetne, bo Polski nie będziemy mogli odbudować na moralności zanikającej ani na życiu lekkim.

Przywyknij do życia poważnego i prostego, do ofiar, do pracy twardej i odpowiedzialnej i do cnót praktycznych. Zachowaj w sercu swoim Boga i nieocenioną wiarę naszych przodków.

Oby Duch Święty napełnił wasze dusze darami swej mądrości i bojaźni Bożej, abyście z małoletnich na wygnaniu mogli przemienić się w Orły potęgi i wielkości Polski.


Druk: Kard. August Hlond, W służbie Boga i Ojczyzny. Wybór pism i przemówień 1922-1948,
red. S. Kosiński, Warszawa 1988
, s. 180-181.

Drukuj cofnij odsłon: 4098 aktualizowano: 2012-03-08 19:26 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone