ks. Rudolf Marszałek
(1911-1948)chrystusowiec
ps. "Opoka"; major,
kapelan ZWZ-AK oraz NSZ, więzień niemieckiego
KL Mauthausen-Gusen oraz więzień PRL, rozstrzelany
na Mokotowie w Warszawie
Artykuły
Nie mieli litości dla księży
Źródło: "Gazeta Warszawska"
Ks. Rudolf Marszałek (1911-1948). Droga prawie tradycyjna.
Urodzony 29 sierpnia 1911 roku w Komorowicach, w powiecie bielskim. Po ukończeniu nauki odbył ochotniczą służbę wojskową w Szkole Podchorążych Piechoty w Zambrowie i Cieszynie, gdzie należał do 4. Pułku Strzelców Podhalańskich, a w końcu w Bielsku, skąd w 1932 roku odszedł do rezerwy w stopniu podporucznika piechoty. W 1932 roku wstąpił do...
Kapelani Narodowych Sił Zbrojnych
Żródło: www.nsz.com.pl
Przez wieki polscy duchowni brali udział i wspomagali działania związane z obroną wiary, niepodległości i kultury narodowej. To kościoły i plebanie, były często miejscami spotkań patriotycznych.
Nikomu nie odmawiał posługi. Męczeństwo księdza Rudolfa Marszałka (1911-1948)
Źródło: "Nasz Dziennik" 122(2835) z dn. 26-27 maja 2007
Gdy kończyły się działania wojenne w Europie, dziesiątki milionów ludzi świętowały, odczuwając radość z zakończenia koszmaru i odzyskania wolności. Ale to dane było zachodniej Europie, wyzwolonej przez aliantów. Wschód Europy przypadł w udziale Związkowi Sowieckiemu, który miał przedziwny status "sojusznika naszych sojuszników". To prawda, że głównie jego wysiłkiem udało się w miarę szybko pokonać potęgę hitlerowskich Niemiec.
Ks. Rudolf Marszałek, kapelan NSZ
Żródło: www.katolicy.eu/
Rudolf Marszałek ur. się 29.08.1911 r. w Komorowicach koło Bielska. Po skończeniu szkoły powszechnej, uczęszczał do Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Bielsku. Naukę łączył z aktywną działalnością w szeregach Sodalicji Mariańskiej i harcerstwa. W 1928 r. uczestniczył w Światowym Zlocie harcerstwa w Cambridge.