ks. Rudolf Marszałek
(1911-1948)chrystusowiec
ps. "Opoka"; major,
kapelan ZWZ-AK oraz NSZ, więzień niemieckiego
KL Mauthausen-Gusen oraz więzień PRL, rozstrzelany
na Mokotowie w Warszawie
Artykuły
Cztery razy śmierć. Męczennicy Polski Ludowej
Ks. Rudolf Marszałek był księdzem nietypowym. Harcerz, sodalis, ochotnik w Strzelcach Podhalańskich, chrystuowiec.
Uczestniczył jako kapelan wojskowy w obronie Warszawy. Niemcy aresztowali go już w październiku 1939 r. Zwolnili jednak z Pawiaka, wraz z innymi duchownymi. W Bielsku zaangażował się - znów jako kapelan - w konspirację. Zagrożony aresztowaniem, próbował uciekać na Węgry. Złapany, następnie dwa i pół roku spędził w Mauthausen-Gusen oraz w więzieniu gestapo w Wiedniu.
Jako ksiądz towarzyszył w 1945 r. żołnierzom Gustawa Matusznego "Orła Białego" w Okręgu Śląskim NSZ, następnie był kapelanem w oddziale NSZ "króla Podbeskidzia", Henryka Flamego "Bartka". Jako emisariusz dwukrotnie przekraczał granicę, nawiązując łączność ze stacjonującą w zachodnich Niemczech Brygadą Świętokrzyską NSZ. Tam, z polecenia biskupa polowego Józefa Gawliny, sprawował opiekę duszpasterską nad żołnierzami polskimi.
Aresztowano go w wyniku prowokacji UB, której był nieświadomym narzędziem, jak wielu innych kurierów podziemia, którzy do końca 1952 r. przemierzali pod kontrolą bezpieki konspiracyjny szlak na Zachód.
Za "zmianę przemocą ustroju", dezercję, ucieczkę za granicę, zdradę tajemnic państwowych nieprzyjacielowi, posiadanie broni i podrabianie dokumentów otrzymał w 1948 r. czterokrotną karę śmierci. Prezydent Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok wykonano 10 marca 1948 r., o godzinie 21.55, w więzieniu mokotowskim w Warszawie.
Jacek Żurek
Cyt. za: Kapłani niezłomni. Przez Morze Czerwone. Kościół w Polsce pod rządami komunistów, cz. 1, "Gość Niedzielny - dodatek", 23 września 2007, s. 10.