CHRYSTUS KRÓL
Tryptyk o wymiarach175x230 cm, został namalowany na desce
w 1986 r. przez Wandę Gałczyńską. Ukazuje on duchowość i charyzmat Towarzystwa Chrystusowego. Tryptyk znajduje się w domu nowicjackim chrystusowców
w Mórkowie koło Leszna Wlkp.
Aktualności
Zaproszenie na konferencję na temat procesów kanonizacyjnych na KUL
8 listopada br. na KUL-u odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt.: "Sprawy kanonizacyjne po Sanctorum Mater – 10 lat doświadczeń". Konferencja ta jest organizowana przez: Katedrę Prawa Kanonizacyjnego i Sakramentów Świętych; Instytut Prawa Kanonicznego; Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.
Zaproszenie na Mszę świętą w intencji beatyfikacji i kanonizacji wielkopolskich Sług Bożych
Kuria metropolitalna w Poznaniu zaprasza na Mszę świętą w intencji procesów kanonizacyjnych wszystkich kandydatów, pochodzących z terenu archidiecezji poznańskiej. Msza taka będzie sprawowana 5 listopada br., o godz. 13.00, w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu koło Poznania. Msza ta będzie transmitowana przez TV Polonia.
69. rocznica śmierci Prymasa Założyciela
Dzisiaj, tj. 22 października 2017 roku przypadła 69. rocznica śmierci Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Wielu chrystusowców, i nie tylko, modliło się o jego beatyfikację w kraju i za granicą. Tym bardziej tę modlitwę należy zintensyfikować teraz, gdy jego proces beatyfikacyjnie powoli dobiega końca. Przypomnijmy, że praktycznie do formalnego zakończenia procesu pozostało jeszcze dwa kroki - zebranie Komisji Kardynałów i Biskupów oraz podpisanie przez Ojca świętego Dekretu o heroiczności życia i cnót Kardynała Augusta.
Kolejny, przedwojenny brat zakonny do Martyrologium Towarzystwa
Zygmunt Janiszewski, historyk z Kielc, pisząc pracę na temat historii parafii Radzanów, na parafialnym cmentarzu odkrył zapomniany nagrobek pochowanego tam zakonnika z Potulic Karola Ciskały. Znając moje Dzieje Towarzystwa Chrystusowego, powiadomił mnie o tym odkryciu. W dniach 13-14 września wraz z kapelanem Sióstr Służek NMP z Miarówki ks dr. Kazimierzem Spólnym pochodzącym z tamtych stron, pojechałem tam zrobić wizje lokalną i poszukać żyjących jeszcze świadków. Pani Kazimiera Kopycka mieszkająca na terenie rozległej parafii radzanowskiej w Brodku opowiedziała o tragedii, jaka wydarzyła się tam 16 kwietnia 1943 roku w zabudowaniu państwa Tkaczyków, położonego w połowie drogi z Zacharzewa do Brodku.
Artykuły zawierające nauczanie Kardynała Hlonda
"Nasz Dziennik" w dniach od 15 lutego 2017 do 30 sierpnia 2017 zamieszczał na łamach swojego czasopisma artykuły, zawierające nauczanie Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. W sumie ukazały się 22 artykuły. Z dniem 30 sierpnia br. "Nasz Dziennik" zakończył tę serię publikacji.
Spis tych artykułów i ich treść można znaleźć TUTAJ.
Przekazanie orderu, przyznanego pośmiertnie, ks. R. Marszałkowi SChr
27 sierpnia 2017 roku, o godz. 11.00, w parafii pw. Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa w Bystrej Krakowskiej (kod: 43-360) została odprawiona Msza święta za dar kapłaństwa ks. mjr. Rudolfa Marszałka SChr, ps. "Opoka", kapelana AK i NSZ, pierwszego rektora kaplicy w Bystrej. W trakcie uroczystości został przekazany Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany przez Prezydenta RP.
Audycja "Wojenne losy Prymasa Polski"
Stosunkowo dawno, bo 8 października 2002, w Jedynce Polskiego Radia, w ramach cyklu "Biografie niezwykłe", została wyemitowana audycja o wojennych losach kard. Augusta Hlonda. Z historykiem Witoldem Zahorskim rozmawia Witold Malesa.
Ponowne zawierzenie Polski Niepokalanemu Sercu Maryi
6 czerwca br. w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem będzie mieć miejsce zawierzenie Polski Niepokalanemu Sercu Maryi.
Dokonają tego Księża Biskupi, zgromadzeni na Konferencji Episkopatu Polski. Akt ten będzie nawiązaniem do zawierzenia, którego dokonał kard. August Hlond w 1946 r.
Ukończenie prac nad digitalizacją Acta Hlondiana
Po długim czasie zostały ukończone prace nad digitalizacją tomów "Acta Hlondiana". Obecnie wszystkie tomy są w formacie PDF, a dodatkowo każdy plik jest "olinkowany". Praktycznie oznacza to, że otwierając dany tom w PDF-ie, znajdziemy po lewej stronie dokumentu spis treści, a po kliknięciu na interesujący nas tytuł zostaniemy od razu przeniesieni do odpowiedniego miejsca w tomie.