Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond
(1881-1948)kardynał; w latach 1926-1948;
Prymas Polski
Założyciel Towarzystwa Chrystusowego; salezjanin
Biblioteka
Biografia
Kalendarium życia
Pisma drukowane
Biblioteka
Acta Hlondiana
Galeria
Multimedia
Artykuły, wspomnienia...
Dochodzenie beat.
Modlitwa
Forum Przyjaciół Prymasa
Konkurs hlondowski
Fama di santità
Słowo na każdy dzień
Prymas Polski Kardynał August Hlond na forum międzynarodowym
S. Zimniak, Prymas Polski Kardynał August Hlond na forum międzynarodowym, Wydawnictwo Salezjańskie, Roma - Warszawa 2014, ss. 78.
Prezentowane opracowanie wykazuje jednoznacznie, że Prymas był obecny na forum międzynarodowym w sposób bardzo znaczący i wielotorowy. Jego obecność wykraczała daleko poza granice czysto kościelne. Hlond reprezentował Kościół katolicki w Rzeczpospolitej jako uczestnik kościelnych kongresów, zarówno tych na poziomie kontynentalnym, jak i tych o wymiarze międzykontynentalnym. Miał zaszczyt, i to aż trzykrotnie, reprezentować Ojca Świętego jako Kardynał Legat a latere: dwukrotnie podczas pontyfikatu Piusa XI i raz podczas pontyfikatu Piusa XII.
Okazuje się, że Kardynał był też wyśmienitym „ambasadorem” odrodzonej Rzecz-pospolitej. Czy to w Afryce, czy to w Ameryce Południowej, czy jeszcze gdzie indziej, przemawiając do rzesz zgromadzonych na kongresach eucharystycznych i Chrystusa Króla, nigdy nie omieszkał zaznaczyć, jak dumny jest z tego, że może na takim forum reprezentować odrodzoną Polskę i jej bogate dziedzictwo religijne, kulturowe i cywilizacyjne.
Prymas przeczuwał, że zarówno niemiecki narodowy socjalizm, jak i wojujący sowiecki marksizm, staną się przyczyną prawdziwie tragicznych wydarzeń w dziejach ludzkości. Przeto proponował połączenie sił i mobilizację wszystkich środowisk, odwołujących się do wartości chrześcijańskich i tych czerpiących z kultury grecko-rzymskiej i wartości ogólnoludzkich, aby przeciwstawić się nadchodzącej nawałnicy zła.
Zagraniczni czytelnicy pism - a szczególnie listu pasterskiego O chrześcijańskie zasady życia państwowego - o których mowa w eseju, podziwiali nadzwyczaj trafną diagnozę stanu moralnego, rozwoju ideologicznego i politycznego ówczesnego życia społecznego. Obserwatorzy działalności Hlonda przykładali jego spostrzeżenia do sceny europejskiej i podkreślali ich uniwersalny i ponadczasowy wymiar. Uwypuklano fakt, że autor nigdy nie ograniczał się do stawiania diagnozy, lecz szedł dalej wskazując źródło problemu i nieodzowne środki uzdrowienia i odrodzenia życia publicznego.