Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond

Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond

(1881-1948)
kardynał; w latach 1926-1948;
Prymas Polski
Założyciel Towarzystwa Chrystusowego; salezjanin

1926-1932

Z przemówienia na akademii ku czci św. Stanisława Kostki.

Poznań, dnia 1930.

Pragnę, Kochana Młodzieży, abyś w pracy Twojej organizacyjnej przepoiła się świadomością, że ideał Twój jest święty, że nie wolno go poniżać, nim poniewierać, że nie wolno ci popełnić czynu, który by był z nim sprzeczny. Chciałbym, abyście coraz silniej dążyli do tego, by nie było organizacji młodzieży, która by wyżej od Waszej stała wewnętrznym wyrobieniem, myślą, pracą i zapałem.

Niechaj pokusa materialnego zysku nie skłoni Was nigdy do porzucenia ideału Waszej organizacji. Przeciwnie, mimo pokus i udręki - dumnie i wysoko nieście polskie katolickie czoła.

Pragnę, abyście się oparli na ideałach Waszych, abyście im służyli przez całe życie, chciałbym, abyście trwali w czystości, na nieziemskiej wyżynie ideałów. Chciałbym, abyście wpatrzeni w swoje ideały - rwali się do czynów szlachetnych w życiu prywatnym i organizacyjnym, w dyskusjach Waszych i w czasie zebrań przyjacielskich.

Na zebraniach nie tylko mówcie o chwalebnym znaczeniu Waszych ideałów, ale uczcie się stosować je w życiu. Na zebraniach i dyskusjach do czynu się rwijcie, ... niech w nich panuje poryw do dobrego, szlachetnego czynu, niech się rodzą myśli nowe, ideały nowe i zapał, ażeby po tym łatwo było z organizacji przenieść je w życie.

Pamiętaj Młodzieży Droga - więcej czynu. Ażebyście - wziąwszy go z organizacji - spełnić mogli Wasz wielki życiowy czyn.


Druk: "Młody Hufiec", 10(1936), s. 148;
także: Dzieła, s. 281. 

Drukuj cofnij odsłon: 3201 aktualizowano: 2012-01-03 11:24 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2022 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone