Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond

Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond

(1881-1948)
kardynał; w latach 1926-1948;
Prymas Polski
Założyciel Towarzystwa Chrystusowego; salezjanin

1926-1932

Z przemówienia na poświęceniu kamienia węgielnego pod kościół p.w. św. Jana Vianney na Sołaczu w Poznaniu.

Wrzesień 1928.

W rozwoju naszych miast spotykamy się ze zjawiskiem, że punkt ciężkości interesów społecznych i religijnych przesuwa się z śródmieścia na peryferie. Tam toteż nieraz już rozgrywały się losy Ducha i Kościoła Katolickiego, Kościół nasz, którego praca idzie wraz z ogólnym postępem społecznym, w zrozumieniu tych dążności rozwoju miast tworzy swoje placówki duszpasterskie na peryferiach miast. Sznury domków robotniczych na przedmieściach są nieraz ośrodkiem, gdzie rozgrywa się walka o ducha Religii i Ojczyzny.

Chwilę uroczystą poświęcenia nowej świątyni obchodzi dziś najpiękniejsza dzielnica - Sołacz. Niech kościół pod wezwaniem św. Jana Vianney będzie ośrodkiem pracy dobrych i religijnych obywateli. Patron nowej parafii zasłynął cnotami wielkimi i stał się ojcem swego narodu. Niech jego przykład będzie zachętą w pracy duszpasterskiej nowej parafii.

Kamień węgielny przyrównywa Kościół w swych modlitwach do Chrystusa. Narody szukają zaspokojenia swych tęsknot i potrzeby odrodzenia moralnego przez Ewangelię. Wszystkie programy odrodzenia spełzną na niczym, jeśli nie będą oparte na Chrystusie. Oprzeć więc trzeba odrodzenie społeczeństw na Chrystusie - na tym co jest realnym i jedynym odrodzeniem.

Na chwałę Bożą staje nowy kościół, na którym oby jak najszybciej zajaśniał po ukończeniu budowy krzyż. Niech kościół sołacki jak najszybciej stanie się piękną rzeczywistością na pożytek miasta i tej tutaj dzielnicy.


Druk: "Dziennik Poznański", 227(1928);
także: Dzieła, s. 220-221. 

Drukuj cofnij odsłon: 2830 aktualizowano: 2012-01-09 10:42 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone