Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond

Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond

(1881-1948)
kardynał; w latach 1926-1948;
Prymas Polski
Założyciel Towarzystwa Chrystusowego; salezjanin

1933-1939

Życzenia dla księży polskich pracujących we Francji.

Z okazji rekolekcyj kapłańskich w Clamart.
Poznań, 10 XI 1938.

Drodzy Księża!

Na Wasz tegoroczny Zjazd w Clamart, połączony z rekolekcjami, ślę Wam serdeczne pozdrowienie.

Kapłańskie rekolekcje są tym owocniejsze i zapewniają tym trwalsze wyniki, im więcej zdołają pogłębić w duszach uczestników współżycie i współpracę kapłana z Jezusem Eucharystycznym. Przecież jest w Nim utajony heroizm ofiarnego poświęcenia a zarazem jakaś światu niezrozumiała, nad tymże jednak światem dominująca moc. Ta niewysłowiona moc zwycięża świat.

Kapłan ofiarnie zjednoczony z Jezusem zostaje przepojony tą zwycięską mocą Chrystusa, która, pokonując świat i nowoczesny jego bunt przeciwboży, uleczy i uratuje, i zbawi ludzkość.

Najpiękniejszym owocem eucharystycznej łączności kapłana z Chrystusem, ale jakże niezawodnym sposobem i środkiem zbawienia ludzkiej społeczności, jest bohaterstwo kapłańskie na miarę Chrystusową.

Kapłan bohater oto alter ChristusSalvator. W świętej ambicji kapłańskiej dążmy do tego bohaterstwa, które sprawi cud przeobrażenia i zbawienia ludzkości! Trwajmy na każdy dzień w pierwszych szeregach Kościoła apostołującego słowem i czynem Prawdę i Dobro, a zwalczającego kłamstwo i zło; trwajmy w krzyżu codziennego trudu kapłańskiego, zapewniając sobie wspaniały udział w wiecznej chwale zawsze zwycięskiego, triumfującego Kościoła.

Łączę się z Wami, Drodzy Księża. Znam Wasze mozoły, kłopoty i troski; znam Wasze trudności na poszczególnych duszpasterskich placówkach polskiego wychodźstwa we Francji. Ale wierzę w Waszą gotowość i gorliwość kapłańską, w Wasz zapał apostolski wysłanników Chrystusowych, w Wasze kapłańskie umiłowanie nieśmiertelnych dusz, powierzonych Waszej pieczy ukochanych naszych Rodaków.

Łączę się z Wami na każdy dzień w modlitwie, w pracy, w pomyślności czy w przeciwnościach, czule Wam błogosławiąc i drogiej naszej Braci Wychodźczej.


Druk: Daj mi dusze, s. 174-175.

Drukuj cofnij odsłon: 4893 aktualizowano: 2012-02-23 15:36 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2023 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone